تحلیل آماری

آنالیز واریانس

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. مقالات تحلیل آماری
 4. chevron_right
 5. آنالیز واریانس
نام دسته مطالب: مقالات تحلیل آماری

آنالیز واریانس

4 دیدگاه

آنالیز واریانس چیست؟

از جمله سؤالات متداول که که با اجرای یک طرح پژوهشی مایل هستیم به آن پاسخ داده شود، وجود یا عدم وجود تفاوت معنی دار بین دو یا چند سطح متغیر پاسخ می باشد.

در حالتی که هدف مقایسه میانگین در دو گروه باشد مانند مقایسه ی وضعیت بهبود بیماران در دو گروه کسانی که از دارونما استفاده می کنند و کسانی که داروی خاصی را دریافت می کنند و یا مقایسه کشش نوعی سیمان که با دو فرمول مختلف بدست آمده است، آزمایش دارای یک عامل بوده که در دو سطح مختلف اندازه گیری می شود و با توجه به شرایط موجود به کمک آزمون های z نرمال یا t استودنت قابل بررسی می باشد.

اما بسیاری از این نوع آزمایش ها بیش از دو سطح یک عامل را شامل می شوند، در چنین حالتی یک ابزار مقایسه سطوح (تیمارهای) یک عامل استفاده از تحلیل واریانس یا ANOVA می باشد.

مثال

برای مثال فرض کنید یک مهندس برای بهبود محصول مایل است مقاومت کششی یک نخ مصنوعی جدید را حداکثر نماید. از طرفی وی می داند که درصد پنبه ی نخ در میزان مقاومت آن مؤثراست و از آنجایی که میزان پنبه در نخ بایستی بین 10 تا 40 درصد باشد، محقق در هریک ازسطوح 15 ،‌20‌، 25، 30 و 35 درصد پنبه، میزان مقاومت کششی نخ را برای 5 مشاهده اندازه گیری می کند. حال برای بررسی درصدهای مختلف پنبه بایستی تفاوت های بین میانگین مقاومت ها را برای هر پنج سطح عامل درصد پنبه، آزمون کنیم.

ممکن تصور شود که با انجام آزمون t برای تمام جفت میانگین های ممکن این مسئله قابل حل باشد، در حالی که این روش نمی تواند یک راه حل صحیح باشد زیرا منجر به افزایش خطا خواهد شد.

فرض کنید در مثال بالا بخواهیم تمام  10 جفت آزمون ممکن را برای مقایسه میانگین های دوبه دو داشته باشیم، به این ترتیب با فرض مستقل بودن تمام این آزمون ها و این که احتمال این که فرض صفر (برابری میانگین 5 گروه ) به درستی پذیرفته شود برابر  95%  باشد، حال آنکه احتمال پذیرش صحیح فرض صفر مبنی بر برابری همزمان تمام جفت میانگین ها برابر  0.6  خواهد بود و خطای نوع اول در این حالت برابر 0.4 می شود که بسیار زیاد است.

(آنالیز) تحلیل واریانس

 منبع :خلاصه ای بر طرح و تجزیه آزمایش ها . نوشته داگلاس سی. مونت گومری ترجمه محمد رضا دهقانی نشر پلک.

براي مشاهده ساير مقاله هاي تحليل آماري اين وب سايت بر لينک زير کليک نماييد: صفحه مقاله هاي تحليل آماري

قبول سفارش انجام تحلیل واریانس

آمادگی داریم تحلیل واریانس پایان نامه یا مقاله isi شما را در زمان مناسب به انجام برسانیم.

ضمنا اگر سوالی در خصوص روش آنالیز واریانس دارید، در بخش دیدگاه در پایین همین صفحه درج تا به آن پاسخ دهیم. از طریق ایمیل تان از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهید شد.

, , , , , , , ,
آنالیز کوورایانس
آنالیز کوواریانس
تحلیل سلسله مراتبی
فرآیند تحلیل سلسله مراتبی یا AHP

سایر مطالب مرتبط با موضوع فوق:

توجه شود که بخش سوال و جواب ها و کامنتها بعد از این بخش قرار دارد.

آنالیز واریانس

تحلیل واریانس چند متغیری مانوا و مفروضه های آن

comment31 دیدگاه
مقدمه برای مقایسه میانگین اثرات یک یا چند متغیر مستقل بر روی یک متغیر وابسته براساس طرح های آزمایشی مختلف، روش های آماری متعددی مانند آزمون t و آزمون تحلیل واریانس تک متغیری ANOVA بکار گرفته می شود. اما در حالتی که…
آنالیز کوورایانس

آنالیز کوواریانس

comment22 دیدگاه
آنالیز کوواریانس چیست؟ آنالیز کوواریانس (به انگلیسی: Analyze of Covariance – ANCOVA) یا آنکوا، نوعی آنالیز و تحلیل همانند آنوا (ANOVA) می‌باشد و هرگاه در آنالیز واریانس بخواهیم اثر متغیرهای مداخله‌گر را به روش‌های آماری حذف کنیم تا نتایج با دقت بیشتری به دست آید از آنالیز کوواریانس…
آنالیز کوواریانس

مقالات آنالیز واریانس و تحلیل کوواریانس، طرح آزمایشها

comment1 دیدگاه
1- آنالیز واریانس (Anova) آنالیز واریانس یکی از سر فصل های مهم در علم آمار است. در آنالیز واریانس یا تحلیل واریانس، پراکنش یا نوسانات متغیرها مورد بررسی و تجزیه قرار گرفته و با کمک آن عوامل موثر بر متغیر…

آزمون کروسکال والیس

comment1 دیدگاه
آزمون کروسکال والیس یک آزمون ناپارامتری است که برای مقایسه سه یا بیش از سه گروه مستقل که در سطح رتبه ای اندازه گیری می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمون در واقع معادل ناپارامتری آزمونF مستقل در…
تحلیل تشخیصی

تحلیل تشخیصی چندگانه

تحلیل تشخیصی یا discriminant analysis از جمله روش های تفکیکی است که تلاش می کندتا با بهره گیری از برخی متغیرهای مستقل افراد گروه ها را که دارای مقادیر اسمی یا ترتیبی هستند به بهترین وجه از هم تفکیک کرده…

سوال و جواب پیرامون این مبحث از طریق ارسال دیدگاه:
– نیاز به عضویت در سایت ندارد
– از طریق ایمیل خود، از پاسخ ما مطلع می گردید
– اگر کامنتها زیاد است، ابتدا برای جستجو و یافتن سوال مد نظر خود از (f + Ctrl) استفاده نمایید.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام آقای مهندس وقتتان بخیر. آیا بعد از نرمال کردن داده ها توسط sqrt یا log 10 نیاز است که دوباره امتحان کنیم که داده ها نرمال شده اند؟ چون بعد از انجام مراحل باز نرمال نیستند. چطور داده ها رو نرمال کنم؟
  آیا آنالیز واریانس آنوا را میتوان روی داده های رتبه ای و غیرنرمال انجام داد؟ از یاریتان سپاسگذارم.

  پاسخ
  • سلام. بله بعد از هر تبدیلی لازم است کنترل کنید که آیا داده ها نرمال شدند یا خیر. با حذف داده های پرت و آزمون و خطا بر روی تبدیل های مختلف داده ها را نرمال کنید.
   برای آنالیز واریانس باید داده ها نرمال باشند خصوصا متغیر وابسته.

   پاسخ
   • سلام آقای مهندس بسیار ممنونم از پاسخگوئیتان .داده های پرت حذف شدند اما باز نرمال نیستند در بعضی ستونها داده هایی دارم که واقعی اند و ارزشمند هستند مثل داده مربوط به رشد ارتفاعی نهالهایی که زودتر از همه سبز شده بودند با حذفشان به نتیجه آزمایش لطمه نمیزنم؟ راه دیگری برای نرمالسازی نیست تابع دیگری بجز log و sqrt نداریم؟؟میخواستم بین رشد ارتفاعی (کمی) میانگین رشد جوانه(کمی) و زمان ظهور (رتبه ای) از آنالیز واریانس چندطرفه استفاده کنم اما ستونهایم نرمال نمیشوند. به نظر شما برای اینکه رابطه دو متغیر زمان ظهور و رشد جوانه روی متغیر وابسته رشد ارتفاعی را بسنجم از چه آزمونی استفاده کنم بهتر است با توجه به اینکه ستون رشد ارتفاعیم نرمال نمیشود. بسیار از شما ممنونم.

    پاسخ
    • سلام. در حذف داده های پرت باید با احتیاط اقدام کنید.
     اگر دیدید نرمال نشدند، از معادل ناپارامتری آنالیز واریانس یعنی آزمون کروسکال والیس استفاده کنید.

     پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار × پنج =

فهرست

سلام دانشجوی عزیز؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش انجام تحلیل آماری یا مشاوره یا سوال) واتساپ می باشد. زیرا لازم است قبل از هر پاسخی، فایلهای ارسالی شما بررسی شوند. فایلهایی مثل پرسشنامه، داده ها، مدل و فرضیات و امثال آن. یا اینکه به متخصص مربوطه ارجاع گردید.

تحلیل آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by