آزمون LSD (حداقل اختلاف معنی دار) برای مقایسه میانگین ها در SPSS

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. آزمونهای آماری
 4. chevron_right
 5. آزمون های مقایسه میانگین ها
 6. chevron_right
 7. آزمون LSD (حداقل اختلاف معنی دار) برای مقایسه میانگین ها در SPSS
نام دسته مطالب: آزمون های مقایسه میانگین ها

آزمون LSD (حداقل اختلاف معنی دار) برای مقایسه میانگین ها در SPSS

33 دیدگاه

1- مقدمه

یکی از اساسی ترین سوالات در یک تحقیق، مقایسه ی میانگین یک شاخص در دو یا چند گروه می باشد.

برای مثال مقایسه ی نتایج درمان به کمک یک داروی خاص در دو گروه زنان و مردان که مقایسه میانگین ها در دو گروه بوده و با استفاده از آزمون t قابل اجرا است و یا مقایسه ی میانگین یک شاخص در بیش از دو گروه مانند مقایسه نتایج درمان در سه گروه از بیماران که از سه داروی مختلف استفاده می کنند ،گروه اول از پلاسبو (دارونما) ، گروه دوم از داروی ضدافسردگی سه حلقه ای و گروه سوم گروهی است که یک مهارکننده ی اختصاصی بازجذب سروتین (SSRI) دریافت می کنند. در این حالت ، مقایسه میانگین گروه های مختلف  توسط روش آماری تحلیل واریانس (ANOVA) انجام می شود .

پس از تعیین وجود یا عدم وجود اختلاف بین گروه های آزمون (بررسی معنی داری آزمون در جدول آنالیز واریانس)، این سوال مطرح می شود که تفاوت میانگین بین کدام دو گروه معنی دار می باشد؟ در همین راستا روش های متنوعی برای مقایسه ی میانگین بین گروه ها وجود دارد که عبارتند از آزمون حداقل تفاوت معنی دار (LSD) ، آزمون دانکن ، آزمون توکی،‌ آزمون دانت و آزمون نیومن کولز . در اینجا به آزمون LSD یا حداقل اختلاف معنی دار می پردازیم.

2- روش حداقل اختلاف معنی دار یا LSD

یکی از پرکاربردترین آزمون ها در مقایسه ی میانگین ها آزمون LSD می باشد. در این آزمون می خواهیم فرض H0 : μi=μj را برای تمام i≠j  آزمون نمائیم . چنانچه اختلاف میانگین بین دو گروه (تیمار) بیش از مقدار ثابت LSD باشد ، به معنی اختلاف معنی دار بین دو گروه است .

برای اجرای این آزمون توجه به دو نکته دارای اهمیت است؛ اول آنکه این آزمون بهتر است زمانی استفاده شود که مقدار آماره F در جدول آنالیز واریانس معنی دار شده باشد و دوم تعداد گروه ها زیاد نباشد .

در این صورت کمیت Ø±ÙˆØ´ حداقل اختلاف معنی دار

را که درآن a تعداد گروه ها (تیمارها)، Ø±ÙˆØ´ حداقل اختلاف معنی دار حجم هر گروه و MSE نسبت مجموع مربعات خطا به درجه آزادی آن یعنی Ø±ÙˆØ´ حداقل اختلاف معنی دار

می باشد ، تعریف می کنیم.

حال اگر Ø±ÙˆØ´ حداقل اختلاف معنی دار،‌ نتیجه می گیریم که میانگین ها در دو گروه جامعه متفاوت اند .

3- مثالی از اجرای آزمون LSD در SPSS

فرض کنید متغیر ABC دارای گروه ها یا به اصطلاح تیمارهای a, b, c, d, e ,f و شاهد باشد.

در ابتدا لازمست در جدول آنالیز واریانس از معنی داری مدل مطمئن شویم. نتایج زیر نشان می دهد مدل معنی دار بوده و اختلاف بین میانگین گروه ها (تیمارها) وجود دارد:

آنالیز واریانس روش lsd

حال به نتایج اجرای روش LSD می پردازیم که به قرار زیر است:

آزمون lsd

حداقل اختلاف معنی دار

همانگونه که ملاحظه می شود این روش به ازای هر یک از گروه ها، آماره لازم برای مقایسه آن با سایر گروه ها را لیست می کند. هر جا که علامت ستاره در بخش میانگین اختلاف وجود دارد (مقدار پی – ولیو کمتر از 0.05 است)، آن دو گروه با یکدیگر اختلاف معنی داری دارند.

4- نکته هنگام انتخاب آزمون مناسب برای مقایسه میانگین ها

اغلب تصمیم گیری در مورد این که کدامیک از آزمون های معرفی شده ارجحیت دارد ، کار دشواری است و بسته به نظر تحلیلگر آماری مربوطه دارد.

لیکن کارمر و اسوانسن در مطالعه ای که در مورد تعدادی از روشهای مقایسه ای چندگانه انجام دادند اعلام کردند که روش حداقل اختلاف معنی دار روش بسیار مؤثری برای نشان دادن اختلاف های واقعی میانگین ها می باشد مشروط بر این که تنها پس از معنی دار بودن آزمون f تجزیه واریانس استفاده شود. آن ها همچنین قابلیت شناسایی مناسب تفاوت های واقعی را با استفاده از آزمون چند دامنه ای دانکن گزارش کردند.

منبع :خلاصه ای بر طرح و تجزیه آزمایش ها . نوشته داگلاس سی . مونت گومری ترجمه محمدرضاذدهقانی نشرپلک .


براي مشاهده ساير مقاله هاي تحليل آماري اين وب سايت بر لينک زير کليک نماييد: صفحه مقاله هاي تحليل آماري

, , , , , , , , , ,
آزمون دانت برای مقایسه میانگین ها
آزمون تعقیبی نیومن کولز برای مقایسه میانگین ها

سایر مطالب مرتبط با موضوع فوق:

توجه شود که بخش سوال و جواب ها و کامنتها بعد از این بخش قرار دارد.

آزمون کروسکال والیس

comment11 دیدگاه
آزمون کروسکال والیس یک آزمون ناپارامتری است که برای مقایسه سه یا بیش از سه گروه مستقل که در سطح رتبه ای اندازه گیری می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمون در واقع معادل ناپارامتری آزمونF مستقل در…
آزمون های آماری

مقالات آماری درباره آزمون های پارامتریک

comment4 دیدگاه
آزمون های آماری هستند که در نهایت به شما خواهند گفت که: فرضیه شما رد می شود یا رد نمی شود (تایید می شود). و آزمون های آماری به دو نوع آزمون های پارامتری و آزمون های ناپارامتری تقسیم می…
انجام تحلیل آماری

مقالات آماری درباره آزمون های ناپارامتریک

comment2 دیدگاه
آزمون های آماری هستند که در نهایت به شما خواهند گفت که: فرضیه شما رد می شود یا رد نمی شود (تایید می شود). و آزمون های آماری به دو نوع آزمون های پارامتری و آزمون های ناپارامتری تقسیم می…
مقایسه میانگین ها

آزمون دانت برای مقایسه میانگین ها

comment1 دیدگاه
در این مبحث به معرفی یکی دیگر از آزمون های مقایسه میانگین ها، یعنی آزمون دانت می پردازیم. یکی از اساسی ترین سوالات در یک تحقیق، مقایسه ی میانگین یک شاخص در دو یا چند گروه می باشد. برای مثال…
تحلیل آماری

سوال و جواب پیرامون این مبحث از طریق ارسال دیدگاه:
– نیاز به عضویت در سایت ندارد
– از طریق ایمیل خود، از دریافت پاسخ مطلع می گردید
– اگر کامنتها زیاد است، برای جستجو و یافتن سوال مد نظر خود از (f + Ctrl) استفاده نمایید.
– لطفا دوستانی که اطلاعاتی تخصصی و یا تجربه ای دارند، به سوالات پاسخ دهند تا محققان سراسر کشور بهره ببرند (زکات علم نشر آن است)

33 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • لطفا واضح توضیح بدین وقتی میخواهیم در مورد مثلا تولید شیر 50 راس بز مقایسه میانگین انجام بدیم چطور است. منطورم اینه چی رو با چی باید مقایسه کرد.لطفا جواب بدین.ممنون

  پاسخ
  • سید مجتبی فرشچی
   اکتبر 17, 2018 10:07 ق.ظ

   سلام. باید به هدف تان از این مقایسه میانگین نگاه کنید. روش تحقیق شما و فرضیات شما به ما می گویند که میانگین چه چیز را باید با چه چیز مقایسه کرد.
   باید تیمارهایی (گروه هایی) برای مقایسه داشته باشد

   پاسخ
 • با سلام و تشکر از اشتراک مطالب مفید و کاربردی. آیا می‌توان از روی میانگین و انحراف معیار دو عدد به صورت چشمی و محاسبه عددی پی برد که دارای اختلاف معنی‌دار آماری مثلاً در سطح احتمال 95 درصد هستند؟ به عنوان مثال دو میانگین 85 (با انحراف معیار 6.45) و 89 (با انحراف معیار 7.23). با سپاس

  پاسخ
  • سید مجتبی فرشچی
   نوامبر 20, 2018 9:45 ق.ظ

   سلام. نه نمی شود و اگر هم حدسهایی بزنیم تا به صورت علمی و آماری نتایج نرم افزاری آن ارائه نشود، قابل استناد کردن نیست.
   شما مستنداتی برای درج در پایان نامه یا تحقیق خود نیاز دارید.

   پاسخ
 • سلام برای چه متغیرهایی ما باید میانگین واریانس مد و میانه بگیریم؟

  پاسخ
  • سید مجتبی فرشچی
   دسامبر 15, 2018 6:21 ب.ظ

   سلام. برای متغیرهایی از نوع نسبی که عدد هستند می توان آماره های توصیفی که گفتید از نرم افزار خروجی گرفت

   پاسخ
 • مهوش عليمختاري
  دسامبر 30, 2018 10:08 ق.ظ

  درود بر شما.سپاس از نكته هاي اموزش كه به اشتراك گذاشتى أيد.من دانشجو ارشد اسب شناسي و حركات اصلاحي هستم و مقدمات أمار را فراميگيرم.اما در بخش تحليل خيلي مشكل دارم.اميدوارم با كمك شما در اين زمينه راه هموار شده و به نتايج مطلوب در پژوهش برسم.ارزوي توفيق براي شما و دست اندركاران اين سايت دارم

  پاسخ
  • سید مجتبی فرشچی
   ژانویه 13, 2019 12:44 ب.ظ

   سلام و با تشکر از لطف شما.
   معمولا آماری که در سایر رشته ها گنجانده شده بسیار سنگین است. بعضا مطالبی که به شما در یک جلسه می گویند، دانشجویان رشته آمار در یک درس 3 واحدی یاد می گیرند!
   بهرحال ما در خدمت شما هستیم برای انجام تحلیل.

   پاسخ
 • با سلام و سپاس. لطفا بفرمایید در نرم افزار مینی تب چه طور میزان LSD را می توان به دست آورد؟ با آزمون فیشر مقایسه میانگین انجام داده ام. می توان در جدول مقایسه میانگین داده ها مقدار LSD را نیز بیاورم؟

  پاسخ
  • سید مجتبی فرشچی
   ژانویه 13, 2019 1:06 ب.ظ

   سلام. در نرم افزار مینی تب حضور ذهن ندارم. اما در جریان باشید که کتاب آمار کاربردی با مینی تب را از فروشگاه سایت دیگر ما به آدرس زیر می توانید خریداری نمایید. این کتاب که pdf است به خوبی نرم افزار را آموزش می دهد: کتاب آموزش مینی تب

   پاسخ
 • آیا اگر آنووا معنی دار نشد ما مجاز به مقایسه میانگین نیستیم (در رشته های زیست شناسی)

  پاسخ
  • سید مجتبی فرشچی
   ژانویه 29, 2019 10:49 ب.ظ

   اگر آنووای در حالت کلی معنی دار نشود، نشان می دهد بین میانگین تیمارها تفاوت معنی داری وجود نداشته و لذا مقایسه میانگین معنایی ندارد.

   پاسخ
 • سلام
  با استفاده از نتایج LSD چطور میشه گفته که کدام گروه میانگین بیشتر یا کمتر نسبت به گروه دیگه داشته؟

  پاسخ
  • سید مجتبی فرشچی
   فوریه 2, 2019 11:42 ق.ظ

   سلام. نرم افزار spss در خروجی ای که می دهد میانگین های گروه ها را اعلام می کند. از آن استفاده نمایید. در گزینه ها می توانید تعیین کنید که نمودار آنرا نیز ترسیم کند برایتان.

   پاسخ
 • راضیه سلطانی
  فوریه 2, 2019 8:29 ب.ظ

  باسلام و تشکر از اشتراک گذاری مطالب مفیدتون..من عنوان پایان نامم تاثیر آلودگی هوا بر روی دیابت بوده که یک قسمت کارم مقایسه ی کقدار کل غذای دریافتی رت ها در طول 6 هفته هست..من عدد کل گروه کنترل و مداخله رو خودم حساب کردم ولی اینکه تفاوت معنی دار بین این اعدد کل وجود داره یا خیر رو بلد نیستم محاسبه کنم ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  • سید مجتبی فرشچی
   فوریه 15, 2019 11:36 ب.ظ

   سلام. خواهش
   برای بررسی معنی داری تفاوت بین اعداد لازم است تک تک داده ها را در نرم افزار spss وارد کنید و آزمون مقایسات میانگین را اجرا کنید. مثلا همین ازمون lsd می تواند مورد استفاده قرار گیرد. برای شیوه اجرای این آزمون به منابع آموزشی spss مراجعه نمایید.

   پاسخ
 • با سلام ایا ازمون lsd که در ادامه آزمون anova است با اکسل قابل محاسبه نیست و باید خودمان دستی فرمول را وارد کنیم . یعنی تابع خاصی ندارد؟

  پاسخ
  • سید مجتبی فرشچی
   فوریه 15, 2019 11:38 ب.ظ

   سلام. بعید می دانم با اکسل بشود این آزمون را حساب کرد. بهترین و ساده ترین و قابل اعتماد ترین راه استفاده از نرم افزار spss است.

   پاسخ
 • سلام. وقتی تجزیه واریانس معنی دار نشده است ولی آزمون جفتی به عنوان مثال با دانکن یا توکی معنی دار می شود چگونه تفسیر می شود؟

  پاسخ
  • سید مجتبی فرشچی
   ژوئن 29, 2019 2:17 ب.ظ

   سلام. آزمون آنوا مربوط به همان آزمون جفتی را بررسی کنید. از نظر آماری امکان ندارد این اتفاق بیفتد.
   در هر دو سطح معنی داری را یکسان در نظر بگیرید، مثلا هر دو 0.05.

   پاسخ
 • سلام خدمت شما. ممنون از زحمات شما. من یکسری داده آماری دارم که درآن شوری آب رو برای سال های مختلف و ماه های مختلف و در مختصات جغرافیایی های مختلف جمع آوری شده. منتهی برای بعضی از مختصات های جغرافیایی یکسان، داده های شوری آب در فصل های هم تر اومده هم خشک وجود داره. و من وقتی بخواهم مقایسه آماری بین داده های شوری آب بین فصل تر و خشک انجام بدم، باید از روشی که در بالا توضیح دادین استفاده کنم و بدین صورت استفاده کنم که داده های فصل تر رو در یک ستون و داده های فصل خشک رو در ستون دیگر قرار بدم؟ ممنونم از راهنمایی شما.

  پاسخ
  • سید مجتبی فرشچی
   ژوئن 29, 2019 2:36 ب.ظ

   سلام . ورود داده های شما باید با دقت زیادی در نرم افزار طراحی و انجام گردد تا بتوانید خروجی مناسب بگیرید. پیچیده است نسبتا.
   در واتس آپ با همکاران ما ارتباط بگیرید تا این فایل ورود داده را برایتان طراحی کنند

   پاسخ
 • با سلام در طرح لاتیس میشود به جای ازمون معنی داری بر روی f روی ms معنی داری رو انجام بدیم؟

  پاسخ
 • سعیده نوری
  آگوست 4, 2019 9:50 ب.ظ

  سلام
  ممنون از مطالب با ارزشتون
  من در رشته ریاضی گرایش بهینه سازی مشغول تکمیل کردن پایان نامم هستم. در قسمتی از کارم باید برای یکسری مشخصه مربوط به کاربرای شبکه اجتماعی با استفاده از تغییرات انحراف معیار ضریب مناسب تعیین کنم با هدف تشخیص تاثیر گذارترین فرد جامعه.
  در جایی این عمل با نام فاکتور تمایز ذکر شده ولی مطلبی در موردش پیدا نکردم.فکر کردم شاید مربوط به مباحث آماری باشه. ممنون میشم کمکم کنید که حداقل بدونم تو چه زمینه ایی باید جستجو کنم.

  پاسخ
  • سید مجتبی فرشچی
   سپتامبر 1, 2019 10:00 ق.ظ

   سلام. شما قصد دارید شاخصی برای مساله خود تعریف کنید که آنرا به خوبی بیان و اندازه گیری کند. با توجه به صحبتی که بیان داشتید، مفهوم ضریب تغییرات که از تقسیم انحراف معیار بر میانگین بدست می آید را در آمار توصیفی سرچ نمایید.

   پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید. چنانچه در جدول مقایسه میانگین، تیمارa با تیمارهای b,f معنی دار باشد و نیز تیمار c با تیمار d معنی دار باشد ولی تیمارهای e,g,h اختلاف معنی دار نداشته باشند، این وضعیت چگونه در جدول نتایج، مشخص می شود؟ باتشکر

  پاسخ
 • سلام و سپاس بابت پست خوبتان.میشه لطفا توضیح دهید بعد از اینکه جدول lsd را بدست اوردیم.برای گزارش ان در مقالات به چه صورت بایستی عمل کرد؟(در مقالات lsd را بصورت حروف abc…. ک بر روی اعداد قرار داده میشود گزارش میکنن میشه بفرمایید این اعداد چطوری بدست میاید؟)

  پاسخ
  • سلام. این جدول که خلاصه خیلی خوبی از خروجی های spss است را به صورت دستی و در ورد تهیه کنید، با توجه به نتایج حاصله از تحلیل خود.
   فکر میکنم نرم افزار sas چنین خروجی میده اما spss نمیده. تهیه آن به صورت دستی کار سختی نیست

   پاسخ
 • سلام. اگر مقدار ثابت LSD رو بخواهیم گزارش دهیم، آیا spss این مقدار رو می دهد؟ من هر چی گشتم ظاهرا مقدار ثابت رو نمی ده و فقط نتایج اختلاف میانگین رو نشان می دهد.

  پاسخ
 • سلام ممنونم از توضیحات کاملتون
  حروف انگلیسی کوچک که توی جداول نوشته میشه رو با توجه به نکته ای باید بنویسیم قانونش چی هست؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفت − پنج =

فهرست

سلام دانشجوی عزیز؛

1- بهترین راه ارتباط با ما واتساپ (09198180991) می باشد. زیرا قبل از هر اعلام نظری، لازم است فایلهای شما را ببینیم.

2- آموزش های ویدئویی ما، کار با نرم افزارهای آماری را برای شما ممکن و حتی آسان خواهد نمود. ضمن اینکه آمادگی قبول انجام تحلیل آماری را نیز داریم.

مشاور آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید: