پرداخت هزينه تحليل آماري با درگاه بانک ملت
 •  پرداخت هزينه تحليل آماري با درگاه بانک سامان
 • داراي تاييديه صلاحيت از مرکز آمار ايران مي باشيم. کليک نماييد
  logo-samandehi

سوالات متداول براي انجام تجزيه و تحليل آماري

در اين صفحه به سوالاتي عمومي در خصوص تحليل آماري و همچنين مدل سازي معادلات ساختاري پاسخ داده شده است. با کليک بر روي سوال پاسخ آنرا مشاهده خواهيد نمود. چنانچه سوالي در ذهن داريد که در زير نيامده است، به ما ايميل بزنيد.

 • تحليل آماري چيست؟

  تحليل آماري يا تجزيه و تحليل آماري ، عبارتست از انجام عمل پردازش، توصيف و استنباط در خصوص مجموعه اي از داده ها و مشاهدات، بر اساس اصول علم آمار. در تحليل آماري همواره فرضيه هايي از قبل توسط محقق تعريف شده است و تحليلگر آماري به کمک علم آمار و نرم افزار آماري در خصوص قبول و يا رد فرضيه هاي تحقيق اعلام نظر مي کند.
  نتيجه تجزيه و تحليل آماري در قالب يک گزارش مدون ارائه مي گردد. تحليل آماري مي تواند مديران را به تصميم گيري هاي علمي و اصولي رهنمون باشد. البته فرض بر صحت داده ها و اطلاعات است که صحت سنجي داده ها نيز مي تواند يکي از ابعاد تحليل هاي آماري باشد.
  تحليل آماري اجبارا توسط نرم افزارهاي آماري انجام مي گردد که اين نرم افزارها بر اساس اصول علم آمار تهيه شده و نگارش يافته اند.
  چنانچه هدف پردازش داده و کشف روابط بين متغيرها و نتيجه گيري از مشاهدات باشد و از قبل فرضياتي تعيين نشده باشد، عملا داده کاوي صورت گرفته است.

 • تحليل آماري پايان نامه چيست؟

  تحليل آماري في نفسه به معني پردازش داده ها و اطلاعات بر اساس روشهاي علم آمار مي باشد و براي هر گونه اطلاعات و داده ها و هر پژوهشي کاربرد دارد. از آنجايي که بخش اعظم پژوهش ها در کشور ما توسط دانشجويان مقاطع تحصيلي تکميلي انجام مي شود، که انجام پژوهش توسط آنان در نگارش و تدوين پايان نامه نمود دارد، لذا تحليل آماري پايان نامه به معني تجزيه و تحليل پرسشنامه ها، آزمايشات و داده هاي پايان نامه هاي دانشجويي و تصميم گيري در خصوص قبول و يا رد فرضيات تحقيق پايان نامه ها مي باشد.

 • نرم افزار spss چيست؟ چگونه نرم افزاري بوده و چه کاربردي دارد؟

  نرم افزار اس پي اس اس يا spss را مي توان محبوب ترين نرم افزار آماري در ايران دانست. اين نرم افزار که قدمت بسيار طولاني داشته و تاکنون نسخه هاي زيادي از آن منتشر شده است، ايده آل براي انجام آزمون ها و روش هاي آماري، خصوصا براي رشته هاي علوم انساني که داراي پرسشنامه هستند، مي باشد و مي توان با به کارگيري آن براي آزمون فرضيات تحقيق يا پروپوزال و قبول يا رد آن اقدام نمود. داشتن شناخت کافي از علم آمار و تخصص براي تحليل خروجي هاي اين نرم افزار تحليل آماري لازم است.

 • شيوه دانلود و نصب نرم افزار آماري spss چگونه است؟

  مي توانيد به آدرس زير که از سايت هاي متعلق به داده پردازي آماري اطمينان شرق است رفته و نسبت به دانلود بهترين و سازگارترين نسخه نرم افزار اس پي اس اس ، که کمترين مشکل را با ويندوز دارد و به راحتي کرک مي شود، اقدام نماييد:
  دانلود و نصب spss

 • آيا لازم است خود شخصا تجزيه و تحليل آماري پايان نامه خويش را انجام دهم؟

  قبل از هر چيز لازم است تاکيد شود که آمار علمي است که به جرات مي توان گفت در اکثر رشته هاي علمي و دانشگاهي کاربرد دارد، زيرا مبناي علمي تصميم سازي و تصميم گيري مي باشد.
  حقيقت اين است که در برخي رشته ها و تخصص هايي که با ابزار تحليل آماري سر و کار زيادي دارند و طي دوران تحصيل واحدهاي زيادي را در ارتباط با آمار گذرانده اند، انتظار استاد اين است که دانشجو به طور کامل شيوه کار با نرم افزار آماري را ياد گرفته و خود نسبت به آزمون فرضيات پايان نامه خويش اقدام نمايد. البته تعداد اين رشته ها خيلي کم است. بهرحال صحبت آخر در اين زمينه را استاد راهنما بايد بگويد و تشخيص ايشان مهم است.
  اما در حالت دوم و در نود و نه درصد موارد با توجه به اينکه تخصصي که دانشجو مشغول فراگيري آن است ماهيتا با فضاي انجام يک تحليل تخصصي با نرم افزاري پيچيده مانند نرم افزار آماري spss تفاوت مي کند، واقعا انتظار نمي رود دانشجو وارد فضاي تخصصي علم ديگري شده و بتواند همانند يک فردي که سالها در زمينه آمار به تحصيل و تجربه پرداخته است به انجام کار بپردازد. لذا در اين موارد دانشجو مجاز است که تخصص يک مشاور آماري با تجربه را به کار گيرد و کار پايان نامه خود را يک گام اساسي به جلو ببرد. اين حالت زماني نمود واقعي پيدا مي کندکه نياز به کار با نرم افزاري بسيار پيچيده مانند ليزرل يا ايويوز بوجود مي آيد و واقعا تعداد افرادي که توانايي انجام تحليل با اين نرم افزارها را دارند بسيار بسيار کم هستند.
  حالت سومي نيز وجود دارد که دانشجو به يک متخصص آمار و پردازش هاي آماري مراجعه نموده و از وي درخواست مي نمايد شيوه انجام کار با نرم افزار آماري و اصول آماري آن را به وي آموزش دهد. در اين حالت يافتن فرد آموزش دهنده بسيار مشکل است. بعلاوه حجم و پيچيدگي مسائل آموزشي، تعداد ساعات زيادي که بايد به اين کار اختصاص يابد و حق الزحمه زياد باعث مي شود عملا از اين روش و حالت صرف نظر شود.

 • آيا به صرف فارغ التحصيل شدن در رشته آمار مي توان تجزيه و تحليل آماري را انجام داد؟

  حقيقتا پاسخ اين سوال «خير» است.

  علت آن نيز مساله اي است که در کل سيستم آموزش عالي کشور ما فراگير است، به عبارت ديگر فاصله زيادي بين آنچه که دانشجويان در دانشگاه ها مي آموزند با آنچه که در دنياي کسب و کار نياز است وجود دارد.

  نکته ديگر اينکه متاسفانه فارغ التحصيلان ما تصور مي کنند که پس از اتمام تحصيلات ديگر نياز به هيچ تلاش و آموزشي ندارند، در حالي که در دانشگاه فقط مباني را آموخته اند و تازه اول راه هستند و مي بايست با تلاش و تجربه خود را با نيازهاي کسب و کار واقعي در جامعه تطابق دهند.

  بنابراين با همه احترامي که براي هم رشته اي هاي خود قائل هستيم، اما اعتراف مي کنيم فردي که در رشته آمار تحصيلات دارد، واقعا ممکن است يک آزمون فرضيه ساده با نرم افزار اس پي اس اس را به درستي به انجام نرساند (مثلا پس از محاسبه مقدار احتمال در يک آزمون، نداند که مقدار احتمال کمتر از پنج صدم منجر به رد فرض اچ صفر مي گردد يا عدم رد آن).
  آنچه که باعث شده ما به عنوان «تحليل آماري اطمينان شرق» آمادگي قبول سفارشات پردازش و تحليل آماري را اعلام نماييم، تحصيلات مقطع کارشناسي ارشد در رشته آمار به علاوه تجربيات کسب شده و آموختن هايي است که طي بيش از 12 سال تجربه و حين انجام پروژه ها و طرح هاي آماري بدست آورده ايم.

 • آيا فارغ التحصيلان رشته هايي غير از «آمار» مي توانند به عنوان مشاور، تجزيه و تحليل هاي آماري را بر عهده بگيرند؟

  پاسخ اين سوال بديهي است.

  اگر آمارگرها مي توانند مشاوران روان شناسي شوند و يا اينکه طراحي و محاسبات سازه يک پروژه ساختماني بزرگ را انجام دهند، آنگاه روان شناسان و مهندسان عمران هم مي توانند تجزيه و تحليل آماري را انجام دهند..

  قابل ذکر است برخي افراد غير آماري (مانند رشته هاي علوم اجتماعي، روان شناسي ، اقتصاد، پژوهشگري و . . . ) به دلايلي از جمله علاقه فردي و تجربه کار با نرم افزار spss، تا حدودي خروجي گرفتن از اين نرم افزار را آموخته اند، اما به خاطر داشته باشيد که اکثر اين افراد اصول کار را نمي دانند و رعايت نمي کنند، تحليل ها و نتايج نادرست ارائه داده و نمي توانند پيشنهادات تکميلي براي ارائه يک تجزيه و تحليل کامل ارائه دهند. و چنانچه کار کمي با آنچه که قبلا به صورت تجربي انجام داده اند تفاوت کند ديگر قادر به ادامه کار نمي باشند.

  بنابراين همواره کار صحيح را از متخصص با تجربه همان رشته بخواهيد.

 • چنانچه براي انجام تجزيه و تحليل آماري به کمک متخصص و تحليلگر با تجربه آماري نياز پيدا کنم به کجا مي توانم مراجعه نمايم؟

  کافيست در سايت «داده پردازي آماري اطمينان شرق» (همين وب سايت) که در اين زمينه يکي از بهترين ها و با تجربه ترين هاست و در سراسر ايران به فعاليت مي پردازد، سفارش درخواست خويش را ثبت نماييد و يا اينکه ايميل يا تماس تلفني داشته باشيد. از کانال تلگرام اين گروه نيز مي توانيد اطلاعات زيادي به دست آوريد.

 • ممکن است وجه تحليل آماري را به شما پرداخت نمايم اما تحليل آماري مطابق با نيازهاي من به انجام نرسيده و ارائه نشود، آنگاه تکليف چيست؟

  براي رفع نگراني شما در اين زمينه به اين شيوه اقدام مي گردد:

  پس از دريافت داده ها و فرضيات و اخذ سفارش از مشتري و تعيين حق الزحمه تحليل آماري، ابتدا تحليل اوليه بدون اخذ وجهي براي شما ارسال مي گردد تا شما آنرا بررسي نموده و در صورت تمايل حتي به استاد راهنماي خويش نيز ارائه نموده و تاييديه وي را اخذ نماييد. آنگاه در صورت رضايت بخش بودن و تاييد صحت روش آماري، نسبت به واريز تعرفه تحليل آماري اقدام نماييد. سپس تحليل نهايي و خدمات تکميلي ما تا زمان دفاع از پايان نامه را دريافت خواهيد نمود.

  ضمن اينکه ما داراي نماد اعتماد الکترونيک از وزارت صنعت معدن و تجارت هستيم و به عنوان يک موسسه آماري معتبر در سراسر کشور مشغول به فعاليت مي باشيم و رضايت مشتري از اصول برنامه استراتژيک ماست. ساير مجوزها و تاييديه را در بخش مربوطه در سايت ملاحظه نماييد.

 • نرم افزار EViews چيست و براي چه نوع تحليل هايي به کار مي رود؟

  يکي از کاربردهاي آمار در علم اقتصاد و اقتصاد سنجي است. نرم افزار ايويوز (EViews) ايده آل براي اجراي روشهاي اقتصادسنجي مي باشد و براي تجزيه و تحليل داده هاي اقتصادي و به کار بستن انواع آزمونهاي اقتصادسنجي به کار مي رود. در سري هاي زماني و رگرسيون نيز حرف هاي بسياري براي گفتن دارد.

 • مدل سازي معادلات ساختاري چيست و با چه نرم افزارهايي انجام مي شود؟

  مدل سازي معادلات ساختاري عبارتست از ارائه يک مدل مفهومي براي پژوهش يا تحقيق. مدلي که در آن از اشکال گرافيکي استفاده مي شود و روابط بين متغيرها و جهت و شدت رابطه را نشان مي دهد.

  مدل سازي و مدل يابي معادلات ساختاري را با نرم افزار هاي ليزرل، اسمارت پي ال اس، آموس و . . . قابل انجام است.

 • توضيحاتي در خصوص نرم افزار Lisrel و کاربرد آن بدهيد.

  يک نوع نرم افزار معادلات ساختاري است که براي حجم نمونه بيشتر از 200 و متغيرهاي نرمال استفاده مي شود. بيشتر براي کارهاي پرسشنامه با حداکثر تعداد سوالات 35 تا استفاده مي شود.

 • نرم افزار آماري Amos چه هنگام به کار مي رود؟

  يک نوع نرم افزار معادلات ساختاري است که براي حجم نمونه کمتر از 200 و متغيرهاي نرمال استفاده مي شود. بيشتر براي کارهاي پرسشنامه با حداکثر تعداد سوالات 35 تا استفاده مي شود.

 • نرم افزار smart pls چه نرم افزاري است و در کجا به کار مي رود؟

  يک نوع نرم افزار معادلات ساختاري است که بر پايه رگرسيون و همبستگي مي باشد و براي حجم نمونه پايين يا داده هاي غير نرمال به کار مي رود. تحليل آماري اطمينان شرق يک وب سايت مخصوص اين نرم افزار دارد که آدرس آن در پايين صفحه قابل مشاهده مي باشد.

 • تفاوت هاي نرم افزارهاي آماري با يکديگر در چيست؟

  نرم افزارهاي آماري متنوع هستند و هر کدام با توجه به کاربرد و هدفي ساخته شده اند. اما وجوه اشتراک زيادي نيز دارند.

  به صورت کلي مي توان دو تقسيم بندي کلي براي نرم افزارهاي آماري مشاهده نمود:
  1- گروه نرم افزارهاي توصيفي و استنباطي آماري؛
  که عبارتند از spss، minitab، stata، ststistica، R، SAS و امثال آن. در ميان اين نرم افزارها برخي براي انجام برخي آزمون ها و روشهاي آماري مناسب تر هستند. به عنوان مثال نرم افزار SPSS اصالتا براي کاربرد آمار در علوم اجتماعي و شاخه هاي وابسته نگارش يافته است. سري هاي زماني را با نرم افزار minitab بهتر مي توان انجام داد. اغلب طرح آزمايش ها که براي رشته هايي مانند کشاورزي کاربرد دارد را با sas انجام مي دهند. نرم افزار statistica نمودارهاي زيبايي ارائه مي دهد. R يک نرم افزار open source و بسيار گسترده و با قابليت فراوان است که نياز به کد نويسي دارد و با آن داده کاوي نيز مي شود انجام داد.
  2- گروه نرم افزارهاي معادلات ساختاري؛
  که عبارتند از lisrel، Amos، smart pls و امثال آن و براي ترسيم مدل هاي مفهمومي به کار مي روند. ليزرل نرم افزاري است که شرايط سخت گيرانه اي براي خروجي دادن دارد و مي بايست پيش فرضها را به صورت سخت گيرانه رعايت نمود، از جمله اينکه حجم نمونه بيشتر از 200 باشد. اما اسمارت پي ال اس به دليل استفاده از روش تکنيکي ديگر شرايط آسان گيرانه تري دارد و در مواقعي که ليزرل پاسخگو نيست، راهگشاست.

 • تفاوت بين نرم افزار هاي ليزرل و آموس چيست؟

  نرم افزار ليرزل (Lisrel) براي داده هاي با حجم نمونه بيشتر از 200 به کار مي رود ولي ايموس (Amos) با حجم نمونه کمتر نيز قابل استفاده است. در نرم افزار ليزرل حتما بايد داده ها نرمال باشند ولي در نرم افزار ايموس داده ها به روش خودگردان سازي نرمال مي شوند.

 • تفاوت بين نرم افزارهاي ليزرل و اسمارت پي ال اس چيست؟

  تفاوتي بين خروجي نرم افزارهاي ليزرل و اسمارت پي ال اس (Smart Pls) نيست و فقط ملاک انتخاب حجم نمونه مي باشد. البته در شيوه محاسبه و برآورد از روشهاي متفاوتي استفاده مي کنند. براي جزئيات بيشتر به سايتهاي ليزرل و اسمارت پي ال اس ما مراجعه نماييد.