نام دسته مطالب: آزمون های ناپارامتری

آزمون فریدمن

8 دیدگاه

آزمون فریدمن یک آزمون ناپارامتری است که برای مقایسه سه یا بیش از سه گروه وابسته که حداقل در سطح رتبه ای اندازه گیری می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمون می تواند در مورد داده های پیوسته (فاصله ای یا نسبی) نیز به کاربرده شود، اما در هنگام محاسبه این داده ها نیز رتبه بندی آن ها مدنظر قرار می گیرد.

آزمون فریدمن معادل ناپارامتری آزمون F وابسته در تحلیل واریانس اندازه های تکراری است. در این حالت برای اجرای تحلیل واریانس داده های تکرار شده ضرورتی به وجود فرضیاتی مانند نرمال بودن توزیع، برابری واریانس ها و پیوسته بودن مقیاس وجود ندارد. بنابراین در تحلیل واریانس اندازه های تکراری چنانچه یک یا همه فرضیات ابتدایی مذکور رد شوند، از آزمون فریدمن استفاده می شود.

فرضیه ی صفر در این آزمون بیان می کند که توزیع مشاهدات در سنجش های تکرارشده یکسان هستند. یا به عبارت دیگر میان توزیع های ایجاد شده در اثر سنجش های مکرر روی یک گروه و یا بین گروه های همتا در زمینه متغیر وابسته تفاوتی وجود ندارد. محاسبه ی آماره ی فریدمن که آن را با χ_r^2 نشان می دهند با استفاده از رابطه زیر امکان پذیر است به دو روش صورت می گیرد :

 آزمون فریدمن

که در آن SS_br مجموع مجذورات رتبه ای بین توزیع ها و k تعداد مقوله ها یا توزیع ها می باشد که رتبه بندی در مورد آن ها صورت می گیرد.

 آزمون فریدمن

که در آن N تعداد آزمودنی ها، k تعداد مقوله ها یا توزیع ها می باشد که رتبه بندی در مورد آن ها صورت می گیرد و T_g جمع رتبه های گروه g ام می باشد. مقدار SS_br نیز از رابطه زیر حاصل می شود :

 آزمون فریدمن

در این رابطه N_a تعداد کل رتبه های تمام گروه ها و T_all جمع کل رتبه های اختصاص داده شده به آزمودنی ها می باشند.

مقدار آماره این آزمون با مقدار بحرانی حاصل از جدول توزیع کای دو با k-1 درجه آزادی و در سطح اطمینان مورد نظر، که معمولا 95% می باشد، مقایسه می شود. چنانچه χ_r^2 بزرگتر از مقدار بحرانی جدول باشد، فرضیه صفر تأیید نمی شود.

مثال آزمون فریدمن :

پژوهشگری می خواهد عملکرد رئیس دانشگاه را در خصوص سه بخش آموزشی، عمرانی و اداری-مالی از نظر 10 متخصص بررسی نماید که آیا بین عملکرد وی در قسمت های مختلف تفاوت معنی داری وجود دارد یاخیر؟

برای این منظور از متخصصان می خواهد نظرات خود را براساس یک مقیاس 10 درجه ای که در آن 1 نشانگر عملکرد «بسیار ضعیف» و 10 نشان دهنده ی «عملکرد عالی» است، درجه بندی نمایند.
پس از جمع آوری اطلاعات مقدار آماره فریدمن برابر χ_r^2=9.95 محاسبه شد. مقدار حاصل از جدول با k-1=3-1=2 درجه آزادی در سطح خطای 0.05 نیز 5.9 بدست آمد. بنابراین در سطح اطمینان 95% چون χ_r^2=9.95>5.9 فرضیه صفر تأیید نمی شود یعنی بین عملکرد رئیس دانشگاه در حوزه های آموزشی، عمرانی و اداری-مالی تفاوت معنی داری وجود دارد.

منبع : پژوهش، پژوهشگری و پژوهشنامه نویسی / نوشته خلیل میرزایی / انتشارات جامعه شناسان / 1388.

براي مشاهده ساير مقاله هاي تحليل آماري اين وب سايت بر لينک زير کليک نماييد: صفحه مقاله هاي تحليل آماري

ساير منابع مرتبط با آزمونهاي آماري :

در خصوص آزمونهاي آماري مي توانيد از مطالب وب سايت ديگر اين گروه نيز استفاده نماييد: آزمون هاي آماري

3/5 - (4 امتیاز)
, , , , ,
ضریب همبستگی گاما
آزمون کروسکال والیس

سایر مطالب مرتبط با موضوع فوق:

توجه شود که بخش سوال و جواب ها و کامنتها بعد از این بخش قرار دارد.

آزمون کروسکال والیس

comment14 دیدگاه
آزمون کروسکال والیس یک آزمون ناپارامتری است که برای مقایسه سه یا بیش از سه گروه مستقل که در سطح رتبه ای اندازه گیری می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمون در واقع معادل ناپارامتری آزمونF مستقل در…

آزمون ناپارامتری کوکران

comment6 دیدگاه
آزمون کوکران یک آزمون ناپارامتری است که به بررسی متغیرهای دو مقداری در حالتیکه بیش از دو گروه در دست است، می پردازد. این آزمون تعمیم یافته ی آزمون مک نمار به حساب می آید. دانشجویان گرامی توجه شود که آزمون کوکران…

آزمون U من ویتنی

comment5 دیدگاه
آزمون یو مان ویتنی یک آزمون ناپارامتری است که به بررسی تفاوت بین دو گروه مستقل در خصوص یک متغیر دارای داده های رتبه ای یا ترتیبی می پردازد. در واقع این آزمون معادل ناپارامتری آزمون t مستقل است.، اما…
آزمون ویلکاکسون

آزمون ویلکاکسون، برای مقایسه دو گروه وابسته

comment4 دیدگاه
زمانی که در یک تحقیق، هدف مقایسه یک متغیر در دو وضعیت متفاوت باشد و در صورت عدم برقراری فرض نرمال بودن نمونه می توان از آزمون های ناپارامتری مانند آزمون علامت، آزمون ویلکاکسون و آزمون مک نمار برای مقایسه دو گروه…
انجام تحلیل آماری

مقالات آماری درباره آزمون های ناپارامتریک

comment2 دیدگاه
آزمون های آماری هستند که در نهایت به شما خواهند گفت که: فرضیه شما رد می شود یا رد نمی شود (تایید می شود). و آزمون های آماری به دو نوع آزمون های پارامتری و آزمون های ناپارامتری تقسیم می…

آزمون مک نمار

comment1 دیدگاه
آزمون مک نمار یک آزمون ناپارامتری است که اغلب در مورد داده های اسمی دو مقوله ای یا دوپاسخی مربوط به دو نمونه ی مرتبط یا همبسته به کار می رود. این آزمون به ویژه در مواردی به کار می…
تحلیل آماری

سوال و جواب پیرامون این مبحث از طریق ارسال دیدگاه:
– نیاز به عضویت در سایت ندارد
– از طریق ایمیل خود، از دریافت پاسخ مطلع می گردید
– اگر کامنتها زیاد است، برای جستجو و یافتن سوال مد نظر خود از (f + Ctrl) استفاده نمایید.
– لطفا دوستانی که اطلاعاتی تخصصی و یا تجربه ای دارند، به سوالات پاسخ دهند تا محققان سراسر کشور بهره ببرند (زکات علم نشر آن است)

8 دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام. لطفا سوالات و نظرات خود در خصوص اين مطلب را در همين بخش ديدگاه مطرح نماييد. از طريق ايميل از پاسخ ما مطلع خواهيد شد.
  براي جستجو در ميان کامنت ها از Ctrl + f استفاده نماييد.

  پاسخ
 • سلام
  من با استفاده از روش کیفی (گراندد تئوری) یعنی از طریق مصاحبه با افراد به شش مقوله مهم در رسانه های اجتماعی رسیدم . آیا برای اولویت بندی از نظر اهمیت این مقوله ها می توان از فریدمن استفاده کرد؟ و قبل از استفاده آزمون دیگری هم نیاز هس؟

  پاسخ
 • لیلا دوست محمدی
  فوریه 20, 2020 7:29 ب.ظ

  سلام وقت بخیر . مقایسه درون گروهی چند متغیر(مثلا دانش ، نگرش و عملکرد) در سه گروه (مثلا سه گروه سخنرانی،بالینی و کنترل )با استفاده از آزمون فریدمن چگونه انجام می شود ؟ آزمون را برای چند متغیر را بلدم ولی در سه گروه مختلف اشکال دارم ممنون می شم راهنمایی کنید؟

  پاسخ
 • سلام من عنوان پایانامه م برسی موانع قبول پست مدیریت در بین زنان کارمند هست که حدود 13 عامل رو در کارم در نظر گرفتم . استاد گفته باید تی تک نمونه ای و آنوا استفاده کن اما داده ها نرم که نیست هیچ حجم گروه ها در متغییر های جمعیت شناختی مساوی نیستند میخواستم راهنمایی م کنید از جه آزمون هایی برای همچین طرحی باید استفاده کنم

  پاسخ
  • فاطمه توکلی
   سپتامبر 24, 2020 9:43 ق.ظ

   سلام. چون نرمال نیستند بایستی از آزمون های ناپارامتری استفاده نمایید
   معادل ناپارامتری این دو آزمون به ترتیب آزمون های دو جمله ای و کروسکال والیس است

   پاسخ
 • سلام. عنوان من بررسی عوامل درون سازمانی موثر بر توسعه فردی کارکنان است. آیا تنها آزمون پیرسون که استاد راهنما فرمودند کفایت می کند؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سیزده − شش =

فهرست
Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید: