پرداخت هزينه تحليل آماري با درگاه بانک ملت
  •   پرداخت هزينه تحليل آماري با درگاه بانک سامان
  • داراي تاييديه صلاحيت از مرکز آمار ايران مي باشيم. کليک نماييد
    logo-samandehi

روش پيش بينی هلت- وينترز در مینی تب

دانشجو و محقق گرامی: این متن دارای فرمولهای آماري و تصاویری از محیط نرم افزار ميني تب می باشد که به راحتي امکان درج آنها در صفحات وب نمی باشد. ضمن پوزش, پیشنهاد می شود از لینک زیر این مقاله را با فرمت pdf دانلود کرده و به راحتی مطالعه نمایید:

12- روش پيش بينی هلت وینترز


مقدمه


يکی از روش های پيش بينی، روش هلت-وينترز است. با استفاده از اين روش به آسانی می توان هموار کردن نمائی را به سری هايی که شامل روند و تغييرات فصلی می باشند تعميم داد. از روش وينترز برای پيش بينی های کوتاه مدت و همچنين پيش بينی های ميان مدت استفاده می شود. اين رويه برآوردهای پويايی از مؤلفه های روند، سطح و مؤلفه فصلی فراهم می آورد. در این مقاله روش پیش بینی هلت – وینترز را در نرم افزار مینی تب در قالب یک مثال توضیح خواهیم داد.

روش پيش بينی هلت-وينترز در MINITAB

سری زمانیFood از فايلMTW.EMPLOY را در نظر می گيريم. همانطور که از نمودار سری مشخص است داده ها شامل يک روند ويک الگوی فصلی هستند که به نظر می رسد مؤلفه فصلی متناسب با تغيير سطح سری تغيير می کند. نمودار سری زمانی Food برای انجام پيش بينی با استفاده از روش هلت-وينترز، از منوی Time Series گزينه Winters Method را انتخاب می کنيم تا پنجره مربوطه باز شود. پنجره هلت- وينترز در پنجره ظاهر شده با توجه به آنکه داده ها ماهانه می باشند، طول عامل فصلی را 12 در نظر می گيريم. نوع مدل را نيز ضربی در نظر می گيريم. در قسمت Weights to Use in Smoothing بايد وزنهايی برای مؤلفه روند، مؤلفه سطح و مؤلفه فصلی در نظر بگيريم. انتخاب پيش فرض نرم افزار برای هر سه مؤلفه عدد 0.2 می باشد. ما نيز همين انتخاب پيش فرض را می پذيريم. در اينجا به علت وجود محدوديتهايی مانند هموار سازی نمائی يگانه و دوگانه حالت Optimal ARIMA نداريم. همچنين برای توليد پيش بينی هايی برای شش ماه آينده عدد 6 را در کادر Number of forecasts وارد می کنيم. در قسمت Starting from origin می توانيم نقطه شروع توليد پيش بينی ها را برای نرم افزار مشخص کنيم. به عنوان مثال در سری فوق كه شامل 60 مشاهده می باشد، چنانچه در اين قسمت هيچ عددی وارد نکنيم، نرم افزار نقطه شروع پيش بينی ها را بلافاصله بعد از آخرين مشاهده در نظر می گيرد. اما چنانچه مثلا عدد 54 را وارد کنيم و بخواهيم سه پيش بينی داشته باشيم، مينی تب پيش بينی هايی برای پريودهای 55، 56 و 57 می دهد. که اين پيش بينی ها بر پايه وضعيت مؤلفه های سه گانه هموار سازی(روند، سطح و عامل فصلی) در پريود 54 توليد می شوند. با تکميل پنجره فوق خروجی بصورت زير می باشد:


منبع : از کتاب " تجزيه و تحليل سريهاي زماني با نرم افزار ميني تب" اثر مصطفي خرمي و دکتر ابوالقاسم بزرگنيا, انتشارات سخن گستر, 1386- اين کتاب از منو فروشگاه اين وب سايت قابل خريداري مي باشددانشجو و محقق گرامی: این متن دارای فرمولهای آماري و تصاویری از محیط نرم افزار ميني تب می باشد که به راحتي امکان درج آنها در صفحات وب نمی باشد. ضمن پوزش, پیشنهاد می شود از لینک زیر این مقاله را با فرمت pdf دانلود کرده و به راحتی مطالعه نمایید:

12- روش پيش بينی هلت وینترزآماده انجام طرح هاي تحليل سري هاي زماني با نرم افزارهاي ايويوز- EViews و يا ميني تب- Minitab هستيم. با ما تماس بگيريد.
براي مشاهده ساير مقاله هاي تحليل آماري اين وب سايت بر لينک زير کليک نماييد: صفحه مقاله هاي تحليل آماريساير منابع مرتبط با نکات تحليلي آماري :

در خصوص موضوعات مختلف تحليل آماري مي توانيد از مطالب وب سايت ديگر اين گروه نيز استفاده نماييد: مقاله و موضوعات تحليل آماري