پرداخت هزينه تحليل آماري با درگاه بانک ملت
  •   پرداخت هزينه تحليل آماري با درگاه بانک سامان
  • داراي تاييديه صلاحيت از مرکز آمار ايران مي باشيم. کليک نماييد
    logo-samandehi

معرفی اجزاء يک سری زمانی

دانشجو و محقق گرامی: این متن دارای فرمولهای آماري و تصاویری از محیط نرم افزار ميني تب می باشد که به راحتي امکان درج آنها در صفحات وب نمی باشد. ضمن پوزش, پیشنهاد می شود از لینک زیر این مقاله را با فرمت pdf دانلود کرده و به راحتی مطالعه نمایید:

2- اجزاء یک سری زمانی


مقدمه


برای توصیف رفتار یک سری زمانی بهتر است اجزای آن را بشناسیم. بسياری از محققين برای توصيف رفتار سری زمانی، اجزاء زير را برای آن در نظر می گيرند: • روند يا تمايل بلند مدت (trend) • تغييرات دوره ای( cyclical variation) • تغييرات فصلی (seasonal variation) • تغييرات نامنظم (irregular variation) اکنون به اختصار به معرفی اين اجزاء می پردازيم.

1- روند ( T )

روند يا تمايل بلند مدت عبارت است از تحول متغيير مورد مطالعه در يک دوره طولانی بدون در نظر گرفتن تغييرات دوره ای ، فصلی و نامنظم. به عبارت ديگر می توان گفت روند عبارت است از حرکات رو به بالا و پايين يک سری زمانی که نشان دهنده کاهش يا افزايش بلند مدت يک سری زمانی است. نمودار زير يک روند افزايشی را نشان می دهد. نمودار يک سری زمانی دارای روند رو به بالا

2- تغييرات دوره ای يا سيکل (C)

تغييرات دورهای عبارت است ازتکرارحرکات رو به بالاوپايين حول سطوح روند. اين نوع تغييرات داری دوره نوسان بيشتر از يک سال می باشند. نوسانات دوره ای ممکن است دقيقا از طرح های مشابهی بعد از فواصل زمانی مساوی پيروی کنند ولی هميشه اين طور نيست. يک دوره کامل را که معمولا 7 تا 9 سال طول می کشد اصطلاحا يک "دوره" می نامند. يکی از معمولی ترين نوسانات سيکلی داده های سری زمانی، سيکل تجاری است. سيکل تجاری وقوع مکرر دوره های رونق و رکود است. يک سری زمانی دارای تغييرات دوره ای

3- تغييرات فصلی (S)

تغييرات فصلی تغييراتی هستندکه دردوره های تناوبی کوتاه پيش میآيند. اين تغييرات مربوط به عواملی هستند که به طريقی منظم و چرخه ای روی يک دوره کمتر از يک سال عمر می کنند. در واقع تغييرات فصلی رفتار دوره ای متغير را نشان می دهد، يعنی رفتاری که معمولا هر سال در همان فصل تقريبا با همان شدت روی می دهد. نمودار يک سری زمانی دارای تغييرات فصلی

4- تغييرات نامنظم (I)

تغييرات نامنظم عبارت است از حرکات پراکنده در يک سری زمانی که از الگوی منظم و مشخصی پيروی نمی کنند. در واقع اين حرکات بيان میکنند که پس از محاسبه روند، تغييرات دوره ای و تغييرات فصلی چه چيز ديگری در سری زمانی بجا می ماند. نوسانات نامنظم معمولا ناشی از وقايع غيرمعمولی هستند که قابل پيش بينی نيستند. مانند زمين لرزه، اعتصاب، طوفان، جنگ، تصادفات و .... رابطه بين اجزاء تشکيل دهنده سری زمانی با توجه به ماهيت رابطه بين عناصر سازنده سری دو الگوی کلی را می توان در نظر گرفت : الف) الگوی جمعی :در الگوی جمعی فرض می شود که چهار عنصر تشکيل دهنده سری از يکديگر مستقل هستند. چون صحت اين شرط در بيشتر موارد مورد ترديدمی باشد, اغلب از اين الگو استفاده نمی شود. با توجه به فرض استقلال اجزاء سری اين الگو به شکل نوشته می شود. ب) الگوی ضربی :در الگوی ضربی فرض می شود که چهار عنصر تشکيل دهنده سری به يکديگر وابسته اند. در نتيجه اين الگو به شکل نوشته می شود.


منبع : از کتاب " تجزيه و تحليل سريهاي زماني با نرم افزار ميني تب" اثر مصطفي خرمي و دکتر ابوالقاسم بزرگنيا, انتشارات سخن گستر, 1386- اين کتاب از منو فروشگاه اين وب سايت قابل خريداري مي باشددانشجو و محقق گرامی: این متن دارای فرمولهای آماري و تصاویری از محیط نرم افزار ميني تب می باشد که به راحتي امکان درج آنها در صفحات وب نمی باشد. ضمن پوزش, پیشنهاد می شود از لینک زیر این مقاله را با فرمت pdf دانلود کرده و به راحتی مطالعه نمایید:

2- اجزاء یک سری زمانیآماده انجام طرح هاي تحليل سري هاي زماني با نرم افزارهاي ايويوز- EViews و يا ميني تب- Minitab هستيم. با ما تماس بگيريد.
براي مشاهده ساير مقاله هاي تحليل آماري اين وب سايت بر لينک زير کليک نماييد: صفحه مقاله هاي تحليل آماريساير منابع مرتبط با نکات تحليلي آماري :

در خصوص موضوعات مختلف تحليل آماري مي توانيد از مطالب وب سايت ديگر اين گروه نيز استفاده نماييد: مقاله و موضوعات تحليل آماري