تحلیل آماری

نرم افزار NCSS یا PASS برای محاسبه دقیق حجم نمونه

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. نرم افزارهای آماری
 4. chevron_right
 5. نرم افزار NCSS یا PASS برای محاسبه دقیق حجم نمونه
نام دسته مطالب:
نرم افزارهای آمارینمونه گیری

نرم افزار NCSS یا PASS برای محاسبه دقیق حجم نمونه

4 دیدگاه

نرم افزار NCSS یک نرم افزار آماری می باشد و نرم افزار PASS نیز بخشی از آن است، که برای بسیاری از افراد ناشناخته است. نرم افزار PASS به خاطر توانایی که در محاسبات تعیین حجم نمونه دارد مورد توجه تحلیلگران آماری می باشد.

در زیر نکاتی راجع به نرم افزار PASS مطالعه خواهید نمود.

کارکرد اصلی نرم افزار PASS چیست؟

کاربرد اصلی نرم افزار PASS که بخشی از نرم افزار NCSS است، محاسبه حجم نمونه به صورت دقیق و علمی می باشد. بدین ترتیب که شما با در اختیار داشتن اطلاعات اولیه ای همانند “انحراف معیار”، “حجم جامعه”، “توان آزمون”، “آزمون آماری مد نظر” و . . . نسبت به تعیین حجم نمونه اقدام می نمایید.

برای اینکه بتوانید با نرم افزار pass کار کنید و تا حدود زیادی با امکانات این نرم افزار در زمینه تعیین حجم نمونه آشنا شوید، توجه شما را به مقاله زیر که توسط آقایان دکتر هادی و مهدی جباری نوقابی (اساتید ارزشمند گروه آمار دانشگاه فردوسی مشهد) در خصوص حجم نمونه تهیه شده است، جلب می کنم.

در مقاله زیر نحوه برآورد حجم نمونه در مطالعات معطوف به تصمیم و مطالعات معطوف به مقدار ذکر شده است. ضمن آنکه شیوه کار با نرم افزار PASS با ذکر مثال آموزش داده شده است. می توان این مقاله را به منزله آموزشی برای کار با این نرم افزار در نظر گرفت.

در مقدمه این مقاله به روشنی خطای نوع اول (آلف) و خطای نوع دوم (بتا) به روشنی تعریف و معایب حجم نمونه خیلی کم و همچنین معایب حجم نمونه خیلی زیاد تشریح شده است.

بله درست متوجه شدید، حجم نمونه خیلی زیاد خطا را افزایش می دهد و ممکن است منجر به رد نادرست فرضیه صفر گردد!!

این شرکت به نوبه خود بابت این مقاله ارزشمند از این اساتید محترم تشکر می نماید.

با کلیک بر روی لینک زیر می توانید مقاله را به صورت PDF دریافت و مطالعه نمایید:

مقاله برآورد حجم نمونه با کمک نرم افزار PASS

محاسبه آنلاین حجم نمونه با فرمول کوکران (جدول مورگان)

اما خبر خوب این است که در 95 درصد موارد، شما لازم نیست برای تعیین حجم نمونه خود از نرم افزار pass استفاده نمایید. این شیوه تعیین حجم نمونه با پیچیدگی هایی که دارد، ویژه پایان نامه ها و موضوعاتی است که حساسیت زیادی برای تعیین حجم نمونه وجود دارد.

آنچه برای تحقیقات علوم انسانی و پرسشنامه های رایج نرم افزار SPSS رایج است، استفاده از فرمول کوکران و جدول مورگان برای تعیین حجم نمونه است که روشهایی ساده و قابل فهم برای محققانی است که اطلاعاتی زیادی از مبانی علم آمار ندارند.

بنابراین چنانچه مایلید با فرمول کوکران حجم نمونه خود را محاسبه کنید به این صفحه در سایت دیگر ما بروید تا به صورت آنلاین این محاسبه حجم نمونه را انجام دهید:  تعیین حجم نمونه با فرمول کوکران به صورت آنلاین

و برای محاسبه حجم نمونه خود با استفاده از جدول مورگان و گرجسی به این صفحه بروید:

محاسبه حجم نمونه با جدول مورگان

درباره نرم افزار NCSS

 • نرم افزار NCSS یکی دیگر از انواع نرم افزارهای آماری میباشد، که امکانات کامل و جامعی را در اختیار شما قرار می دهد تا به بهترین شکل داده های خود را تحلیل نمایید. در انجام این کارها می توانید از بیش از 200 ابزار گرافیکی و آماری نرم افزار استفاده کنید. از جمله دیگر امکانات نرم افزار می توان به امکان رگرسیون خطی و غیرخطی ، سازگار با نسخه های مختلف ویندوز، امکان رسم انواع نمودار و آمار توصیفی اشاره کرد.
 • نرم افزار مخصوصی است که برای ارائه تجزیه و تحلیل های قابل اطمینان از داده ها و انتخاب بهترین مدل، طراحی شده است. EasyFit به شما اجازه می دهد تا خیلی راحت و سریع، بهترین توزیع احتمال متناسب با داده هایتان را انتخاب کنید و با این گونه، زمان تجزیه و تحلیل خود را نسبت به روش های دستی، حدود ۷۰-۹۵ درصد، کاهش دهید. ویژگی های متعددی برای این نرم افزار طراحی شده است که به شما در صرفه جویی در وقت، جلوگیری از اشتباهات تجزیه و تحلیل، و کمک به تصمیم گیری های بهتر در زمینه تجارت، کمک به سزایی خواهد نمود. از ویژگی های کلیدی این نرم افزار می توان به قابلیت تطبیق خودکار بیش از ۵۵ توزیع برای داده های ساده و امکان انتخاب بهترین مدل، اشاره کرد. البته در نظر داشته باشید که کاربران حرفه ای می توانند ویژگی های تطبیق را به صورت دستی اعمال کنند.
 • نرم افزار NCSS یک بسته ی 299 کیلویی رایگان برای محاسبات آماری را به طور رایگان در اختیار قرار داده است. این بسته ی آماری احتمالات را برای توزیع های بتا، دوجمله ای، نرمال دو متغیره، کای دو ، اف ، تی، پواسن ، گاما وایبل ، دوجله ای منفی، فوق هندسی محاسبه و در اختیار قرار می دهد.
 • بهترین آزمون های تطبیق (Kolmogorov-Smirnov, Anderson-Darling, Chi-Squared) و انواع نمودارهای (probability density, cumulative probability, survival, hazard, P-P plot, Q-Q plot …) به شما کمک خواهند نمود تا به مقایسه و تطبیق مدل ها پرداخته و معتبرترین مدا را انتخاب کنید.
 • در نهایت شما می توانید از ابزار یکپارچه سازی StatAssist، به منظور تصمیم گیری های کاری برمبنای نتایج تجزیه و تحلیل ها، استفاده کنید. شما همچنین قادر خواهید بود تا از این نرم افزار در اکسل پیشرفته نیز استفاده کنید.

ساير نرم افزارهای تحليل آماری به قرار زیر است:

, , , , , ,
نرم افزار مینی تب
نرم افزار مینی تب و کتابهای آن
نرم افزار R
نرم افزار R

سایر مطالب مرتبط با موضوع فوق:

توجه شود که بخش سوال و جواب ها و کامنتها بعد از این بخش قرار دارد.

نرم افزار sas

نرم افزار SAS

comment4 دیدگاه
SAS: نرم افزار تجزيه و تحليل آماري و انجام طرح آزمايشها با خلق نرم‌افزار تحلیل آماری Statistical Analysis Software) SAS ) وبا توسعه آن توسط گودنایت و بار به همراه دو شریک دیگر جان سال و جین هلوگ در سال…
مجتبی فرشچی

عکسهایی از “اطمینان شرق”

comment2 دیدگاه
1- تصویر دفتر مجموعه اطمینان شرق: 2- تصویر مدیر مجموعه؛ سید مجتبی فرشچی  : 3- یکی از تحلیلگران خبره شرکت، مسلط به مباحث آمار مکان محور (GIS)- مجید شکیبا منش: 4- از  اعضای تیم، در زمینه تحلیل AHP و ورود…
نرم افزار spss

آشنایی با نرم افزار SPSS

comment1 دیدگاه
SPSS: معروف ترين نرم افزار تحليل آماري و آزمون فرضيات SPSS که مخفف عبارت (Statistical Package for Social Science ) به معنای بسته نرم افزاری آماری برای علوم اجتماعی، می باشد، یکی از تواناترین و جامع ترین نرم افزارهای آماری…
نمونه گیری تصادفی ساده

نمونه گیری تصادفی ساده

comment1 دیدگاه
در میان روش های نمونه گیری با احتمالات برابر، روش نمونه گیری تصادفی ساده یکی از ساده ترین و قدیمی ترین روش های نمونه گیری است که در عمل کاربرد بسیاری دارد. تعریف نمونه گیری تصادفی ساده اگر نمونه ای…
انجام تحلیل آماری

نرم افزارهای آماری چه نقشی در انجام تحلیل آماری دارند؟

comment1 دیدگاه
نرم افزار آماری چیست؟ نرم افزارهای آماری آندسته از نرم افزارهایی هستند که به طور خاص برای انجام تجزیه و تحلیل های آماری تحقیقات علمی، مقالات و پایان نامه های علمی طراحی و ساخته شده اند. لازم است نرم افزارهای آماری مبتنی…
نرم افزار eviews

تحليل آماري و اقتصاد سنجي با نرم افزار EViews

comment1 دیدگاه
1- نرم افزار ایویوز (EViews) چه نرم افزاریست؟ نرم افزار Eviews یکی از نرم افزارهای تخصصی در زمینه بکارگیری روش های اقتصاد سنجی، بویژه روش های جدید آن می باشد. نسخه اولیه این نرم افزار توسط بانک جهانی در سال…

سوال و جواب پیرامون این مبحث از طریق ارسال دیدگاه:
– نیاز به عضویت در سایت ندارد
– از طریق ایمیل خود، از پاسخ ما مطلع می گردید
– اگر کامنتها زیاد است، ابتدا برای جستجو و یافتن سوال مد نظر خود از (f + Ctrl) استفاده نمایید.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  عرض احترام، ممنون از توضیح کاملتون.
  از حضورتون سوال داشتم، آیا این نرم افزار برای تحلیل نظر سنجی ها نیز به کار میره؟ اگر بله، چطور؟ آیا رفرنسی هست که به من معرفی کنید؟
  با تشکر

  پاسخ
 • باسلام. من برای روش نمونه گیری پژوهشم می‌خواهم از نرم افزار pass استفاده کنم.اما روش استفاده از آن را بلد نیستم.اگر امکان دارد منبعی معرفی کنید یا من را در این راستا راهنمایی کنید

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

7 − 3 =

فهرست

سلام دانشجوی عزیز؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش انجام تحلیل آماری یا مشاوره یا سوال) واتساپ می باشد. زیرا لازم است قبل از هر پاسخی، فایلهای ارسالی شما بررسی شوند. فایلهایی مثل پرسشنامه، داده ها، مدل و فرضیات و امثال آن. یا اینکه به متخصص مربوطه ارجاع گردید.

تحلیل آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by