تحلیل آماری

تحلیل آماری چیست و چگونه انجام می شود؟ برون سپاری تحلیل آماری

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. خدمات تخصصی "اطمینان شرق"
 4. chevron_right
 5. تحلیل آماری چیست و چگونه انجام می شود؟ برون سپاری تحلیل آماری

1- تحلیل آماری چیست؟

در این مقاله در این خصوص صحبت می کنیم که اصولا تحلیل آماری چیست و چگونه و با چه ابزارهایی انجام می شود. برای سفارش تحلیل آماری چکار باید کرد؟ و برای آموزش تحلیل آماری از کجا باید شروع نمود؟

2- تعریف تحلیل آماری

تحلیل آماری عبارتست از گزارشی شامل جداول و نمودارهای آماری و تحلیل و تفسیر آنها، به گونه ای که تصویری روشن و توصیفی از داده ها و هم چنین استنباط های حاصل از استخراج نکات کلیدی و مدیریتی از داده ها ارائه می دهد.

داده ها ممکن است به صورت داده های آماری آماده باشند (مانند نرخ تورم، درآمد، و مانند آن) و یا اینکه از پرسشنامه های توزیع شده بدست آمده باشند.

در نگارش تحلیل آماری حتما نیاز به استفاده از یکی از نرم افزارهای آماری (مانند Excel، EViews، SPSS و مانند آن) خواهد بود.

در تحلیل های آماری تهیه شده برای تحقیقات دانشگاهی و پایان نامه ها، علاوه بر موارد فوق از آزمون های آماری برای قبول یا رد فرضیات تحقیق استفاده می گردد.

3- ابزار لازم برای انجام تحلیل آماری

همانطور که در بالا اشاره شد، یکی از ابزارهای اصلی مورد نیاز برای انجام و نگارش تحلیل آماری، نرم افزار آماری است. و تصور “تحلیل آماری” بدون استفاده از نرم افزارهای آماری غیر ممکن است. زیرا برای تجزیه و تحلیل داده ها نیاز به عملیات های آماری خاصی است که محاسبات آن به صورت دستی غیر ممکن یا بسیار سخت و زمان بر می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، لینک نرم افزارهای آماری را ببینید.

4- آیا جایی برای برون سپاری تحلیل آماری وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید دو حالت در نظر گرفت: حالت اول اینکه شما یک ارگان و سازمان باشید و بخواهید انجام تحلیل آماری در سازمان متبوع تان را برون سپاری کنید. حالت دوم اینکه شما یک محقق و دانشجو هستید و برای انجام بخش آماری پایان نامه خود (فصل 4 پایان نامه) نیاز به تحلیل آماری دارید.

الف- برون سپاری گزارش آماری – تحلیلی در ادارات و سازمان ها

در حالت اول، یعنی برون سپاری تحلیل آماری (گزارش آماری- مدیریتی) مورد نیاز ارگان ها و سازمان ها، می توان تهیه این گزارش را به شرکت های آماری خبره و دارای گرید مرکز آمار ایران واگذار نمود. نکته مهم هنگام برون سپاری خدمات در این حالت این است که تحلیلگر آماری شناخت کاملی از کسب و کار و موضوع فعالیت آن سازمان داشته باشد و حتما مسائل، مشکلات، نکات کلیدی و مدیریتی را از تحلیل خویش استخراج و به مدیر ارشد آن سازمان گزارش نماید.

فراموش نشود که هدف از تحلیل آماری برای ادارات کمک به تصمیم گیری مدیر و یافتن راه حل مسائل سازمان است.

در حالت اول، معمولا و در 95 درصد اوقات نرم افزاری که برای تهیه گزارش تحلیلی- آماری نیاز است، نرم افزار Excel است و آنچه از تخصص نرم افزاری مهم تر است، شناخت کامل کسب و کار و آشنایی با موضوع فعالیت آن سازمان و تجربه در آن زمینه است.

ب- برون سپاری گزارش تحلیل آماری تحقیقات (فصل 4 پایان نامه ها)

در حالت دوم، یعنی برون سپاری و واگذاری تحلیل آماری تحقیقات علمی و پایان نامه های دانشجویی، نیز می توانید تهیه این گزارش را به شرکت های آماری بسپارید، اما حتما بایستی دقت نمایید که فرد یا گروهی که ادعای انجام این کار را دارد، آیا از نظر فنی واقعا توانایی کار با آزمون های آماری نرم افزارهای پیچیده آماری را دارد یا خیر؟ و در صورتی که ایرادات و مسائلی از جانب استاد راهنما یا اساتید داور طرح شود آیا می توانند پشتیبانی لازم را داشته باشند یا خیر؟

در اصل می خواهم به شما عرض کنم که در حالت دوم، تخصص و توانایی صد درصدی کار با نرم افزار آماری بسیار مهم بوده و می بایست ملاک عمل قرار گیرد. در این حالت نسبت به حالت اول، تخصص و هم چنین تجربه اهمیت بیشتری دارد. در اینجا بر خلاف حالت اول که فقط نرم افزارهای اکسل و ورد (Word) نیاز بود، نرم افزارهای آماری مطرح همانند SPSS، Lisrel، EViews و مانند آن مورد نیاز است و درصد افرادی که از عهده کار با این نرم افزارها بر می آیند بسیار بسیار کم هستند.

در کار با نرم افزارهای آماری مهم (غیر از اکسل) هم اطلاعات نرم افزاری و تجربه لازم است و هم آشنایی کامل با علم آمار و شناخت آزمون های آکادمیک آماری.

ممکن است فردی توانایی خوبی در تهیه گزارشات تحلیلی برای ادارات و سازمان ها داشته باشد، اما به هیچ عنوان نتواند مشاوره آماری یک پایان نامه را قبول نماید. برعکس این وضعیت نیز صادق است.

قابل ذکر است شرکت آماری اطمینان شرق در هر دو حالت و هر دو زمینه تحلیل آماری (برای مدیران ارگان ها یا برای محققان و دانشجویان) دارای سالها تجربه بوده و با داشتن تحلیلگران با تجربه، آمادگی قبول سفارشات تحلیلی را دارد.

5- برای یادگیری تحلیل آماری چکار باید کرد؟

برای اینکه بتوانید خود تحلیل آماری تحقیقات دانشگاهی و پایان نامه تان را انجام دهید، لازم است دو توانایی را همزمان داشته باشید. اول شناخت کافی از آزمون های آماری و نحوه استنباط نتایج آنها برای تایید یا رد فرضیات تحقیق. و دوم توانایی کار با نرم افزار آماری (ورود داده ها در آن و استخراج نتایج آزمون ها) و خروجی گرفتن از این نرم افزارها.

توانایی اول به میزان یادگیری شما هنگام گذراندن و پاس کردن دروس آمار دانشگاه بستگی دارد. یا اینکه خودتان در فرصت مناسب به یادگیری آمار و اصول آن بپردازید.

توانایی دوم نیز مستلزم تمرکز بر یادگیری نرم افزار آماری ای است که می دانید با کمک آن می توانید فرضیات پایان نامه یا مقاله خود را آزمون نمایید.

این شرکت در محصولات آموزشی خود، که به صورت ویدئویی تهیه شده است، بهترین شیوه آموزش تحلیل آماری را در پیش گرفته است. فردی که به شما آموزش می دهد، خود تحلیلگری خبره با تجربه انجام صدها تحلیل آماری است. ضمن اینکه بعد از خرید محصولات آموزشی این شرکت، از پشتیبانی تلگرامی و ایمیلی رایگان می توانید بهره مند شود و سوالات خود را با مدرس دوره مطرح نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از محصولات آموزشی این شرکت، منوی محصولات این وب سایت را ببینید.

 

9 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • لذت می برم از اینکه می بینم گروه هایی مثل شما بطور تخصصی به آمار و خصوصا به تحلیل آماری پرداخته اید . آرزوی موفقیت دارم

  پاسخ
 • سلام من میخوام دوره آموزشی آمارتحلیلی رو بگذرونم میخوام دریک اداره مشغول شم که نیاز به آمارتحلیلی دارن رشته دانشگاهیم مدیریت بازارگانی بوده
  میشه لطفا مرا دراین زمینه راهنمایی کنید؟

  پاسخ
  • سلام. آنچه که در ادارات ما در حوزه آمار در حال انجام است، 95 درصد آمار توصیفی است و 5 درصد آمار استنباطی (که نیاز به آزمون های آماری دارد). به نظر من شما می بایست بر روی شیوه محاسبه جداول و نمودارهای مختلف در اکسل ، شیوه طبقه بندی داده ها و اطلاعات سازمان، و شیوه نگارش گزارشات توصیفی آماری تمرکز داشته باشید.
   این موارد در یک کتاب مشخصی آموزش داده نشده بلکه با تجربه بدست می آید. پیشنهاد بدهید در آن اداره گزارشات آماری اول با کمک یک شرکت مشاور آماری تهیه شود و گزارشات بعدی را طبق آن الگو خود شما تهیه نمایید.

   پاسخ
 • سلام..وقت بخیر. به عنوان یک پروژه کلاسی باید تحلیل آماری یک پایان نامه رو انجام بدیم. اما من دقیقا نمیدونم باید چی کار کنم. میشه خواهش کنم کمکم کنید. ممنون میشم توضیح کاملی بهم بدید.

  پاسخ
  • سلام. انجام پروژه های کلاسی در راستای کار ما نیست. در حوزه دانشجویی، تمرکز ما بر روی مشاوره و انجام فصل 4 پایان نامه می باشد.
   شما قاعدتا نیاز به داده ها و فرضیاتی دارید که با توجه به روش تحقیق متناسب با آنها، آزمون آماری را انتخاب و با کمک نرم افزار spss تحلیل را انجام دهید.
   می توانید از مشاوره تلفنی با همکاران ما استفاده نمایید.

   پاسخ
 • سید محمد موسوی
  فوریه 7, 2019 8:24 ب.ظ

  سلام
  من دارم پایان نامه ام را انجام میدم و تحلیل داده ها رو هم میخوام با نرم افزار استتا انجام دهم، اطلاعات اماری سالیانه را که میشه با استتا کار کرد، حالا سوال من اینه که ایا میشه اطلاعات ماهیانه رو هم با استتا انجام داد یا نه؟
  ممنون

  پاسخ
 • سلام-من کار تحلیل آماری پایان نامه ام رو دارم انجام میدم و از نرم افزار spss و pls دارم استفاده میکنم. و سه متغیر دارم-اما مشکلی که پیش امده وقتی مدل کلی در pls رسم میکنم ارتباط بین متغیرهام دوتاشون 50 درصد به بالا هستن اما یکی شون 15 درصده .الان مشکل کار من کجاست؟ممنون میشم راهنمایی کنید.باید سریع کارم تحویل داده بشه.

  پاسخ
  • سلام. تاثير متغير سوم کم هست. و اين نتيجه از داده ها به دست آمده است. نمي شود کاري براي آن کرد غير از اين که مجدد داده جمع آوري شود. با اين کار ممکن هست که مشکل برطرف شود.

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج − چهار =

فهرست

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش انجام تحلیل آماری یا سایر درخواستها) واتساپ می باشد.

2- برای خریداری بسته های آموزشی این سایت بهتر است ابتدا در سایت عضو شوید تا امکان دانلود آموزشها را در آینده نیز داشته باشید. البته بدون عضویت نیز می توانید به راحتی و با اطمینان خاطر نسبت به خریداری آموزشها اقدام نمایید. چنانچه مشکلی پیش آمد در واتس اپ پاسخگو خواهیم بود.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

تحلیل آماری اطمینان شرق

1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by