تحلیل آماری

مقالات آماری با موضوع تجزیه و تحلیل رگرسیون- Regression

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. مقالات تحلیل آماری
 4. chevron_right
 5. مقالات آماری با موضوع تجزیه و تحلیل رگرسیون- Regression

مقالات آماری با موضوع تجزیه و تحلیل رگرسیون- Regression

رگرسیون یکی از مهمترین سرفصل های علم آمار است که زیبایی های زیادی را در خود نهفته است. این از توانمندی های علم آمار است که می تواند جهت و میزان رابطه دو متغیر یا چندین متغیر را در یک معادله رگرسیونی، برآورد و آزمون کند و نتیجه گیری هایی (با اطمینان 95 درصد!) در اختیار تحلیلگران آماری قرار دهد.

رگرسیون کاربردهای بسیار زیادی در رشته های مختلف دارد. شاید بتوان گفت یکی از بیشترین کاربردهای آن، در اقتصاد و اقتصاد سنجی است. 90 درصد اقتصاد سنجی (کاربرد آمار در اقتصاد) چیزی نیست مگر رگرسیون! اگر در خصوص اقتصاد سنجی خواستید بیشتر بدانید، سری بزنید به این سایت: صفر تا صد اقتصاد سنجی با EViews

پس با مفهومی بسیار مهم در آمار روبرو هستید و لازم است کمربندها را محکم ببندید.

در این نوشته، فهرست مقالاتی در خصوص رگرسیون را مشاهده می نمایید. برای مطالعه هر مقاله بر روی آن کلیک نمایید.

, , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
مقالات آماری درباره آزمون های پارامتریک
نوشتهٔ بعدی
مقالات آنالیز واریانس و تحلیل کوواریانس، طرح آزمایشها

14 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام عرض می کنم
  سوالاتی در خصوص رگرسیون داشته باشیم همین جا می توانیم مطرح کنیم؟

  پاسخ
 • سلام. هدف از رگرسیون در داده های آماری به زبان ساده چیه؟ هیچ روش ریاضی دیگه ای برای تحلیل ذو داده ها که ساده تر باشه هست یا رگرسیون روش کامل شده چه روش ساده ریاضی است؟

  پاسخ
  • سلام؛ هدف از رگرسیون کشف میزان همراهی و همبستگی دو دسته داده است. به جای رگرسیون اگر دو متغیر داشته باشید تا حدی می توانید ضریب همبستگی پیرسون یا اسپیرمن را انجام دهید
   روشهای آماری با روشهای ریاضی تفاوت دارند. نمی شود گفت کامل شده چه روشی در ریاضیات است.

   پاسخ
 • سلام. اگر متغیر وابسته ما ترتیبی باشد آیا میتوانیم از رگرسیون خطی استفاده کنیم. در غیر این صورت توصیه شما چیست؟

  پاسخ
  • سلام؛ پاسخ خیر است، زیرا تقریبا بعید است این اعداد ترتیبی در متغیر وابسته منجر به باقیمانده های نرمال در رگرسیون شوند.
   مگر این که این داده های ترتیبی شاخص شده و به صورت اعداد نسبی درآیند. همانند داده های پرسشنامه طیف لیکرت که با میانگین گیری از چند سوال از مقیاس ترتیبی تبدیل به عدد نسبی می شوند. یا اینکه به صورت متغیر مجازی در رگرسیون بیایند.

   پاسخ
 • با سلام.من ترم یک ارشد شهیدبهشتی هستم و این ترم درس مدلها رو با دکترحسینی نصب دارم. راستش چون خیلی من به نرم افزار R آشنایی ندارم و تازه در حال یادگیری هستم. سوالی داشتم در مورد نوشتن برنامه در R : با n دلخواه دو متغیر مستقل از یه توزیع دلخواه را تولید میکنیمو پارامتها را به دلخواه تعریف میکنیم. متغیر وابسته و بتاحد هامونو برآورد میکنیم. و بعد با متر اقلیدسی اختلاف هر بتا رو با بتاحد بدست آمده مقایسه میکنیم.
  یه سری از دستورات مثل ols و دستور تولید داده رو میدونم ولی نمیدونم چطوری داده های تولید شده رو کجا ذخیره و بعد فراخوانی کنم. و چطور دستور متر اقلیدسی رو بنویسم.ممنون میشم اگه کمکم کنین.

  پاسخ
  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی
   اکتبر 26, 2018 7:32 ب.ظ

   سلام. من سال 1380 ترم اول ارشد شهید بهشتی بودم، چقدر زود گذشت!!
   در خصوص R با توجه به اینکه سینتکس نویسی است فعالیتی نداریم. بهترین کار این است که یک کتاب آموزش R فراهم کنید و طبق آن از نرم افزار استفاده نمایید.

   پاسخ
 • باعرض سلام وخسته نباشید .درتحقیقی با یک متغییرمستقل ویک وابسته که تعداد سوالات به ترتیب 10.60است ایا میتوان رگرسیون گرفت ؟اگرمیشود لطفا توضیح دهید .باتشکر

  پاسخ
  • سلام. یعنی دو پرسشنامه 60 و 10 سواله دارید؟ متغیر مستقل و وابسته از کدام پرسشنامه بدست آمده است؟
   اگر دو متغیر از یک پرسشنامه بدست آیند، بله می توانید رگرسیون بگیرید. بدیهی است که متغیرها از جمع یا میانگین گیری چند سوال پرسشنامه بدست می آیند تا داده های طیف لیکرت هر سوال پرسشنامه به اعداد نسبی تبدیل شوند. ضمنا رعایت پیش فرضهای رگرسیون هم الزامی است. مقالات رگرسیون و دیدگاه های ذیل آنها در سایت ما را مطالعه نمایید.

   پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشید.من 1 سوال داشتم ممنون میشم اگه جوابمو بدین:
  1- خود همبستگی مرتبه اول از آزمون دوربین واتسون استفاده میشود اما برای مراتب بالاتر معمولاً از آزمون تشخیص خود همبستگی سریالی بروش گادفری استفاده میشود، میخوام بدونم از کجا باید فهمید که خودهمبستگی از چه مرتبه ای است؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 • سلام. خدا قوت و تشکر بابت اطلاعات خوب سایتون ببخشید یه سوال داشتم :
  در تز خود رابطه گرایش تحصیلی با انگیزه و پیش رفت تحصیلی در درسی مورد نظر است. یعنی می خوام ببینم ایا افراد با گرایشهای تحصیلی مختلف میزان انگیزه شان در این درس خاص متفاوت است و ایا این تفاوت انگیزه بر میزان پیشرفت تحصیلی آنها تاثیر دارد یا خیر. در ابتدا از طریق ONE-Way Anova تفاوت معنی داری بین سطح انگیزه در گرایشهای مختلف بدست آمد یعنی دانشجویان سه رشته مختلف میزان انگیزه متفاوتی از خود در درس مورد نظر نشان دادند.. با همین روش آماری تفاوت معنی داری بین رشته های مختلف و میزان پیش رفت تحصیلیشان در این درس خاص پیدا شد. در مرحله بعد با کمک همبستگی پیرسون رابطه بین پیش رفت تحصیلی آزمودنی های هر رشته با عامل انگیزه جداگانه محاسبه شد. ضریب همبستگی یکی از گرایشها معنی دار نشد اما دو گرایش تحصیلی دیگر ضریب همبستگی نمرات پیش رفت تحصیلی شان با عامل انگیزه معنی دار در آمد با این تفاوت که یکی از گوهها ضریب همبستگیش 0.82 و دیگری 0.32 …. در واقع لز بین سه گرایش تحصیلی یکی ازآ«ها هیچ رابطه ای بین سطح انگیزه و پیش رفت تحصلیشان نبود یگ گروه دیگر بسیار بالا بود اما در یک گروه هیچ رابطه ای بین این دومتغیر پیدا نشد. آیا صرف این نتایج میتوانم نتیجه بگیرم که گرایش تحصیلی در میزان انگیزه افراد به یک درس خاص تاثیر دارد یا نیز به رگرسیون هم هست…و اگر نیاز است از چه نوع . با تشکر

  پاسخ
  • سلام. اگر فرضیات رو بر اساس ارتباط بین دو متغیر نوشتن همبستگی کفایت میکند.ولی اگر هدف بررسی تاثیرگذاری یک یا چند متغیر مستقل بر روی یک متغیر وابسته و یا پیش بینی روند تغییرات یک متغیر وابسته از روی یک یا چند متغیر مستقل است رگرسیون هم استفاده شود.

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار × 4 =

فهرست

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش انجام تحلیل آماری یا سایر درخواستها) واتساپ می باشد.

2- برای خریداری بسته های آموزشی این سایت بهتر است ابتدا در سایت عضو شوید تا امکان دانلود آموزشها را در آینده نیز داشته باشید. البته بدون عضویت نیز می توانید به راحتی و با اطمینان خاطر نسبت به خریداری آموزشها اقدام نمایید. چنانچه مشکلی پیش آمد در واتس اپ پاسخگو خواهیم بود.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

تحلیل آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by