تحلیل آماری

روش نمونه گیری طبقه ای

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. مقالات تحلیل آماری
 4. chevron_right
 5. نمونه گیری
 6. chevron_right
 7. روش نمونه گیری طبقه ای
نام دسته مطالب: نمونه گیری

روش نمونه گیری طبقه ای

12 دیدگاه

در نمونه گیری تصادفی طبقه ای، واحدهای جامعه مورد مطالعه در طبقه هایی که از نظر صفت متغیر همگن تر هستند، گروه بندی می شوند. به این ترتیب تغییرات در درون گروه ها حداقل می شود.

معمولا برای طبقه بندی واحدهای جامعه، متغیری به عنوان ملاک در نظر گرفته می شود که با صفت متغیر مورد مطالعه بستگی داشته باشد.

نمونه گیری تصادفی طبقه اي

برای مثال به منظور بررسی نسبت قبول شدگان در پایه پنجم ابتدایی در شهر تهران و رابطه آن با محل جغرافیایی دبستان، می توان دبستان های شهر تهران را برحسب محل آن ها به پنج طبقه تقسیم کرد. طبقه اول دبستان های شمال غربی، طبقه دوم دبستان های شمال شرقی، طبقه سوم دبستان های مرکزی، طبقه چهارم دبستان های جنوب غربی و طبقه پنجم دبستان های جنوب شرقی. پس از آن از هر طبقه تعدادی دبستان به روش تصادفی ساده انتخاب می شود.

در نمونه گیری طبقه ای حجم نمونه n را به شیوه های مختلف می توان میان طبقات تقسیم کرد. ساده ترین شیوه تقسیم مساوی تعداد نمونه میان طبقات است. سایر شیوه ها شامل انتساب بهینه و انتساب متناسب می باشند.

برآورد میانگین جامعه

برای میانگین جامعه، برآوردی که در نمونه گیری طبقه ای استفاده می شود عبارتست از :

نمونه گیری تصادفی طبقه اي
 

نمونه گیری تصادفی طبقه اي

تخصیص بهینه و تعیین حجم نمونه

در نمونه گیری با طبقه بندی حجم نمونه ها در طبقات توسط نمونه گیر تعین می شود. این مقادیر ممکن است به منظور حداقل کردن واریانس برآوردگر میانگین جامعه برای یک هزینه مشخص، انتخاب شوند و یا در جهت حداقل کردن هزینه ی نمونه گیری برای یک مقدار مشخص شده از این واریانس. ساده ترین تابع هزینه

نمونه گیری تصادفی با طبقه بندی
نمونه گیری تصادفی با طبقه بندی
اما اگر واریانس برآوردگر میانگین جامعه مشخص و ثابت باشد و بخواهیم هزینه های نمونه گیری حداقل کنیم، از رابطه زیر می توانیم حجم نمونه ی مورد استفاده را تعیین نماییم :

نمونه گیری تصادفی طبقه اي
نمونه گیری تصادفی با طبقه بندی
نمونه گیری تصادفی طبقه اي
این تخصیص به روش تخصیص نیمن مشهور است.

نکته : در یک طبقه معین، یک نمونه بزرگتر انتخاب کنید هرگاه، طبقه بزرگتر باشد، تغییرات درون آن طبقه بیشتر باشد و نمونه گیری در آن طبقه کم هزینه تر باشد.

منبع :

 1. تکنیک های نمونه گیری / نوشته ویلیام جی کوکران / ترجمه دکتر عباس صالحی اردستانیو محمدرضا سعد/ نشراتحاد.
 2. روش های تحقیق در علوم رفتاری/ نوشته دکتر زهره سرمد، دکتر عباس بازرگان و دکتر الهه حجازی/ نشر آگه.

براي مشاهده ساير مقاله هاي تحليل آماري اين وب سايت بر لينک زير کليک نماييد: صفحه مقاله هاي تحليل آماري

بسته نرم افزاري تعيين حجم نمونه با فرمول کوکران

پژوهشگر گرامي مي توانيد تنها با چند کليک نرم افزار اکسلي کوچک اما پر کاربردي را خريداري نماييد (به قيمت 8 تومان) که بر اساس فرمول کوکران حجم نمونه براي پژوهش شما را محاسبه نمايد و تمامي مستندات توضيحي لازم در اين خصوص را نيز دريافت نماييد:

پکیج تعیین حجم نمونه با فرمول کوکران

 

, , , , ,
نمونه گیری سهمیه ای
روش های نمونه گیری غیر احتمالی
نمونه گیری تصادفی ساده
نمونه گیری تصادفی ساده

سایر مطالب مرتبط با موضوع فوق:

توجه شود که بخش سوال و جواب ها و کامنتها بعد از این بخش قرار دارد.

نمونه گیری سهمیه ای

روش های نمونه گیری غیر احتمالی

comment40 دیدگاه
به طور کلی انواع روش های نمونه گیری را می توان در دو بخش نمونه گیری احتمالی و غیر احتمالی جای داد. در نمونه گیری احتمالی هر یک از واحدهای جامعه می توانند با احتمالی مشخص در نمونه قرار گیرند.…
حجم نمونه

جامعه، نمونه و روش تعیین حجم نمونه

comment3 دیدگاه
1- جامعه مورد بررسی و نمونه مورد مشاهده 1-1- تعريف جامعه آماري یک جامعه آماری عبارتست از مجموعه ای از افراد یا واحدها که دارای حداقل یک صفت مشترک باشند. معمولا در هر پژوهش جامعه مورد بررسی یک جامعه آماری…
انواع نمونه گیری

مقالات مفاهیم و روشهای نمونه گیری، انواع نمونه گیری

comment1 دیدگاه
نمونه گیری؛ زیربنای علم آمار باید گفت نمونه گیری یکی از پایه های اساسی علم آمار است. در آمار استنباطی ما هیچ گاه به دنبال سرشماری و تمام شماری نیستیم. یعنی قرار نیست اطلاعات تمام افراد جامعه را بررسی کنیم…
نمونه گیری سیستماتیک

روش نمونه گیری سیستماتیک

comment1 دیدگاه
1- نمونه گیری سیستماتیک چطور انجام می گردد؟ ایده ی اساسی نمونه گیری سیستماتیک انتخاب منظم تعدادی از افراد موجود در یک لیست می باشد. فرض کنید قرار است نمونه ای از  اسم از فهرستی طولانی انتخاب شود.یک روش ساده برای…

سوال و جواب پیرامون این مبحث از طریق ارسال دیدگاه:
– نیاز به عضویت در سایت ندارد
– از طریق ایمیل خود، از پاسخ ما مطلع می گردید
– اگر کامنتها زیاد است، ابتدا برای جستجو و یافتن سوال مد نظر خود از (f + Ctrl) استفاده نمایید.

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • Avatar
  مصطفی فرجی
  دسامبر 30, 2018 5:30 ق.ظ

  با سلام و وقت بخیر، چگونه می توان وب سایت 10 وزارتخانه را که با 25 شاخص، هر وزارتخانه توسط 40 نفر با طیف لیکرت 5 ارزشی ارزیابی شده اند، وب سایت وزارتخانه ها را امتیاز داد و رتبه بندی کرد. اگر نام آزمون و مسیر و گزینه های انتخابی را بفرمایید ممنون می شوم.

  پاسخ
  • سلام. این رتبه بندی لزوما نیاز به آزمون آماری ندارد. می توانید در اکسل کمی کردن گزینه های طیف لیکرت و محاسبات مربوطه را انجام دهید.
   اگر حتما نیاز به آزمون آماری داشتید، آزمون رتبه بندی فریدمن در spss می تواند رتبه بندی را انجام دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با همکاران ما در واتس آپ ارتباط بگیرید

   پاسخ
 • برای تعیین حجم نمونه نیازمند واریانس برآوردگر میانگین جامعه یا برآورد آن هستیم. و برای محاسبه برآورد آن نیازمند تعیین nh هستیم. چگونه وقتی n را نمیدانیم مقدار nh را تعیین کنیم؟
  آیا روش دیگری برای تعیین حجم نمونه برای حالتی که واریانس برآوردگر میانگین جامعه یا برآورد آن را نداریم وجود دارد؟

  پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشید . ببخشید سوالی خدمت تان داشتم . در نمونه گیری تصادفی طبقه ای . وقتی طبقات مشخص شدند . در هنگام پخش پرسشنامه به شکل تصادفی همراه با قرعه کشی ، آیا لازم است که تمام 300 نمونه را یک جا در سبد قرعه انداخت . می شود 10 تا 10 تا وارد سبد کرد و هر دفعه از داخل سبد ، کاغذ قرعه را در بیاوریم . مثلا 10 نفر از دانشجویان فنی مهدسی را انتخاب کرده ، به هر کدام شماره 1تا 10 بدهیم و داخل سبد بریزیم و سپس به شکل قرعه در بیاوریم ؟؟؟؟؟
  ممنون میشوم پاسخگو باشید . شاد باشید .

  پاسخ
  • سلام. شما می خواهید از هر طبقه نمونه ای تصادفی استخراج کنید. این روشی که گفتید به نظر صحیح نیست. زیرا باید شانس هر کدام از دانشجویان داخل طبقه مساوی باشد. می توانید از روش جدول اعداد تصادفی استفاده کنید. به هر دانشجو عددی اختصاص دهید آنگاه با جدول اعداد تصادفی نمونه را انتخاب کنید.

   پاسخ
 • با سلام – آیا درجه آزادی و ارزش بحرانی را در امار استباطی برای تمام فرضیه های اصلی و فرعی میتوان سنجید ؟ یا فقط برای آمار توصیفی کاربرد دارد

  پاسخ
  • سلام. بله. اتفاقا درجه آزادی و ارزش بحرانی و مقدار sig در آمار استنباطی معنا دارد و در آمار توصیفی از این موارد استفاده نمی شود و به توصیف و خلاصه سازی داده ها اکتفا می شود.

   پاسخ
 • Avatar
  کارشناس مددکاری
  مارس 10, 2020 4:37 ب.ظ

  با سلام و عرض خسته نباشید.
  استاد میخواستم بدونم برای نمونه گیری کانالهای تلگرامی روستاهای یکی از شهرستان ها من ابتدا شهرستان رو به سه بخش و سپس به هفت دهستان تقسیم کردم و از هر دهستان یک روستا انتخاب کردم.من کلا شک دارم که اسم این نمونه گیری چی میشه.روش طبقه ای میشه یا روش خوشه ای.ممنون

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم بدونم برای اینکه واریانس براورد کننده میانگین جامعه رو درنمونه گیری از کل جامعه و درنمونه گیری از طبقات باهم مقایسه کنیم درصورتی که بدونیم سه طبقه داریم وازهرطبقه ۳۰نمونه وازکل جامعه90 نمونه میگیریم چطور بدست بیاریم؟؟

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

11 + 20 =

فهرست

سلام دانشجوی عزیز؛

1- بهترین راه ارتباط با ما (سفارش انجام تحلیل آماری یا مشاوره یا سوال) واتساپ می باشد. زیرا لازم است قبل از هر پاسخی، فایلهای ارسالی شما بررسی شوند. فایلهایی مثل پرسشنامه، داده ها، مدل و فرضیات و امثال آن. یا اینکه به متخصص مربوطه ارجاع گردید.

تحلیل آماری اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش تحلیل دارید، می توانید از طریق واتس آپ {09198180991} با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید: